Tennis |

"WTA-kiertueen ainoa ruohospesialisti" piti Sharapovaa tiukilla

Maria Sharapova joutui tiukille Wimbledonin toisen kierroksen ottelussaan Tsvetana Pironkovaa vastaan.

Maria Sharapova.
Kuva: AFP / Lehtikuva

Maailmanlistan ykkönen ja tuore Ranskan avointen mestari Maria Sharapova voitti vaikeuksien kautta bulgarialaisen Tsvetana Pironkovan 7-6, 6-7, 6-0 Wimbledonin toisella kierroksella.

Wimbledonissa usein hyvin pelaava Pironkova aloitti vahvasti, kun ottelu käynnistyi keskiviikkona. Pironkova pelasi hienoa ruohotennistä ja johti avauserää 5-2. Hänellä oli kaikkiaan viisi eräpalloa kolmessa eri syöttövuorossa, mutta Sharapova vei erän lopulta katkaisupelin kautta.

Toista erää venäläinen johti 3-1, kun ottelu keskeytettiin pimeyden vuoksi. Kun kamppailua jatkettiin keskiviikkona, Pironkova vei toisen erän tie-breakin kautta. Kolmannen erän Sharapova vei selvästi 6-0.

Pironkova oli Wimbledonissa välierissä vuonna 2010 ja puolivälierissä viime vuonna. Muun ajan vuodesta hän on melko näkymätön kiertueella. Häntä onkin kutsuttu WTA-kiertueen ainoaksi ruohospesialistiksi.

- Jos koko vuosi pelattaisiin ruoholla, hän olisi top 5:ssä. Valitettavasti hänen kannaltaan niin ei ole. Hänellä on täydellinen peli ruoholle. Hän pelaa aina todella hyvin huippupelaajia vastaan, Sharapova sanoi.

Sharapova kohtaa kolmannelal kierroksella Taiwanin Se-Wei Hsiehin.

Tuoreimmat aiheesta: Tennis

Urheilun pääuutiset

Suosittelemme

Urheilun tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä