Lontoo Palloilut |

Yhdysvallat rökälevoittoon - Lontoossa Pekingin finaaliuusinta

Lontoon olympiakoripallo huipentuu sunnuntaina Yhdysvaltojen ja Espanjan väliseen loppuotteluun. Pronssista taistelevat Argentiina ja Venäjä.

LeBron James
LeBron James jatkoi monipuolisia otteitaan välierässä. Kuva: EPA

Yhdysvallat rökitti Espanjan neljä vuotta sitten Pekingin olympiafinaalissa pistein 118-107. Tulevana sunnuntaina Espanjalla on mahdollisuus revanssiin, kun maat kohtaavat Lontoossa toista kertaa peräkkäin olympiafinaalissa.

Jo alkulohkossa murskalukemin Yhdysvaltojen käsittelyssä kaatunut Argentiina jaksoi taistella perjantain välierässä ennakkosuosikkien perässä kolmannen neljänneksen lopulle saakka.

Yhdysvallat otti heti välierän alussa ottelun haltuunsa supertähtiensä Kobe Bryantin ja LeBron Jamesin ansiosta. Puolivälierässä Australiaa vastaan "triplatuplan" takonut James keräsi ennen taukoa mairittelevan saldon: 11 pistettä, neljä syöttöä ja kolme levypalloa.

Kun Bryant komppasi heittävän takamiehen paikaltaan 14 pisteellään, edettiin kolmannelle neljännekselle Yhdysvaltain 47-40-johdossa. Hyvin taistelleet Argentiinan konkarit Manu Ginobili, Luis Scola ja Carlos Delfino joutuivat taipumaan lopullisesti päätösneljänneksellä.

NBA:n pistekuningas Kevin Durant upotteli tyylikkäästi kolmen pisteen heittojaan, ja "Dream Team" jyräsi Argentiinan yli laajalla rintamalla. Durantin (19/4), Jamesin (18/7/7) ja Bryantin (13/4) lisäksi yli kymmenen pistettä nakuttivat Carmelo Anthony (18/5/3) ja Chris Paul (10/4/7).

Yhdysvallat otti lopulta 109-83-voiton ja eteni sunnuntain finaaliin saalistamaan 14. olympiakultaansa. Yhdysvallat kohtaa finaalissa siis Espanjan, joka väänsi aiemmin perjantai-iltana tappioasemasta hienoon 67-59-voittoon Venäjästä.

Kommentoi aihetta

(2 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Urheilun toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Urheilun toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Gori

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ei ole "Dream Team" tämä. Se pelasi aikanaan Barcelonassa. Vaikka kyllä varmaan silti pärjäisivät, olivat he sentäs sen verran kovia jätkiä.


Jester

Ilmoita asiattomasta kommentista

Vaikea on verrata näitä kahta joukkuetta, onhan pelin tyyli muuttunut 20 vuodessa aika paljon. Omasta mielestäni vuoden 1992 joukkuea on se oikea "Dream team". Lontoossa esiintyvässä joukkueessa kun ei ole ihan kaikki NBA:n kirkkaimmat tähdet.

Urheilun pääuutiset

Mestarien liiga

Bayern valloitti Mestarien liigan!

Bayern München sai himoitun pokaalin haltuunsa.

Jalkapallon Mestarien liigan finaalin avausjaksolla useamman maalintekopaikan hukannut Arjen Robben upotti Dortmundin 2-1-voittomaalillaan 89. minuutilla.

Mestarien liigan loppuottelu, Lontoo

      DORTMUND                -     BAYERN MÜNCHEN 1-2 (0-0)
     
Gündogan 68 rp               Mandzukic 60
                                                   Robben     89

  1 Weidenfeller
26 Piszczek
  Subotic
15 Hummels
29 Schmelzer
  8 Gündogan
  6 Bender 90+2
     -> 18 Sahin
16 Blaszczykowski 90+2
     ->23 Schieber
11 Reus
19 Grosskreutz (v)
  9 Lewandowski
  1 Neuer
16 Lahm
17 Boateng
  4 Dante (v)
27 Alaba
8 Martinez
31 Schweinsteiger
10 Robben
25 Müller
  7 Ribery (v) 90+1
     -> 30 L. Gustavo
  9 Mandzukic 90+4
     -> 33 Gomez

Suosittelemme

Tuoreimmat olympiauutiset

Muualla Yle.fi:ssä