25 astetta pakkasta ei estä talvigolfaria
Kolopallon harrastajat pitävät talvisin swingiään kunnossa halleissa, mutta raitis ulkoilma innostaa hangille pelaamaan. Nurmossa, Rovaniemellä, Jämijärvellä ja Ylöjärvelläkin etsitään värikkäitä palloja hangen sisuksista. Pakkanen ei pelaajia estä, sillä golfauskin on pukeutumiskysymys.
- Paras on nollan lähettyvillä, silloin kun on tyyntä. Silloin tämä on tosi mahtavaa hommaa, sanoo Ylöjärvellä rataa neljä vuotta pitänyt Heikki Mäkkylä.
Kentällä käy talkoissa ja pelaamassa sen suunnittelija Erkki Jyrinki. Palaute on ollut vaihtelevaa, sillä kaikkia ei kylmässä pelaaminen innosta.
- Golfarit ovat sen verran hullua väkeä, että pääasiassa positiivista palautetta on tullut. 25 miinusta on ollut peliennätys. Hyvin pystyi kuulemma pelaamaan, kun oli paksu pomppa mukana.
Kolot ovat hiukan isompia kuin kesägolfissa, sillä valkiot eivät vastaa greenejä. Joskus pelaaminen voi olla kesäistä rataa nopeampaa, sillä keväällä kenttä on puolijäinen. Jyrinkille talvigolf on hyvä vastapaino hiihdolle ja taitaa se hauskaakin olla.
- Kun kesällä palloa etsitään puroista ja katajikosta, niin nyt sitä kaivellaan hangesta. Se tuo ylimääräisen pointin tähän peliin.
Kunnossapito hoituu teollisuusvakoilun ansiosta
Jämijärven radalle tehty teollisuusvakoilureissu auttoi keksimään kuinka rata pysyy kunnossa. Ensin väylä ajetaan neljän metrin levyisellä jyrällä, jossa on kymmenen rekan rengasta. Renkaiden takana on vielä hydraulinen perälana. Käsikolalla taas viimeistellään.
Viime talvella lumimäärät olivat liian suuret ja kenttä oli suljettu. Tänä vuonnakin lumityöt ovat työllistäneet, mutta kentää pysyy auki.
Vaikka Heikki Mäkkylä pitää kentästä huolta, ei hän golfaa. Huoltaminen vie itsellään paljon aikaa ja kesällä taas ajan vie veneilyharrastus. Osti hän tosin varusteet ensimmäisenä vuotena.
- Laukut ostin ja mailat, mutta poika innostui jo ensimmäisenä talvena. Hän vei mailavaraston, että nyt ei ole millä pelatakaan.
Tuoreimmat aiheesta: Tampere
Pirkanmaan maisema-alueet inventoidaan
Pirkanmaan valtakunnallisesti arvokkaiden maisema-alueiden joukkoon etsitään kesällä uusia kohteita.
Mökkeilijä ei ajattele omaa rantaa pidemmälle
Oman mökkirannan kunto ja kohtalo kiinnostavat kaikkia, mutta harva jaksaa huolehtia rantaan kytkeytyvän suuremman vesistön tilasta. Väkeä valistetaan nyt ajattelemaan vesiasioissa kauaskantoisemmin.
Kadonnut tamperelaismies löytyi
Kadonneeksi ilmoitettu Pentti Rantanen löytyi Turusta.
Köyhäkin pääsee kunnallisvaaliehdokkaaksi
Puolueet hakevat kiihtyvään tahtiin ehdokkaita syksyn kunnallisvaaleihin. Yle Tampere sai yleisöltä pyynnön selvittää, onko köyhällä asiaa valtuustoon.
Väitös: Sijoittaminen nostaa itsetuntoa
Sijoittaja ei hae ainoastaan korkeinta mahdollista rahallista tuottoa. Voitoiksi lasketaan myös hauska ajanviete ja itsetunnon kohoaminen onnistuneiden sijoitusten myötä, todetaan tuoreessa väitöksessä.
Betoniautot saartoivat rattijuopon Ylöjärvellä
Koululaislapset joutuivat perjantaiaamuna väistelemään traktoria, jonka päihtynyt kuljettaja ohjasi bussipysäkille.
Viisisataa tahtoi mukaan TT:n Les Misérablesiin
Tampereen Teatteri antoi kaikille halukkaille mahdollisuuden hakea mukaan syksyllä 2013 ensi-iltansa saavaan Les Misérables -musikaaliin. 1800-luvun ranskalaisiin tunnelmiin pyrki viisisataa esiintymishaluista.
Poliisi kaipaa tietoja kadonneesta tamperelaismiehestä
63-vuotiaasta tamperelaisesta Pentti Rantasesta ei ole kuultu tiistai-illan jälkeen.
Insinöörejäkin tarvitaan vuokratyöläisiksi
Taloudellisesti epävarmoina aikoina työnantajat eivät palkkaa vakituista työvoimaa. Henkilöstövuokrausfirmat sijoittuvatkin nyt korkealle esimerkiksi Kauppalehden nopeimmin kasvavien yritysten listalla.
Tampereella sytytelty tulipaloja
Lämmin ilma on saanut aikuiset liikkeelle ja yö on ollut hätäkeskuksessa kaiken kaikkiaan kiireinen.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.