Tutustu heihin – 100 kiinnostavaa suomalaista Twitterissä

Yle Uutiset Suora linja kokosi lukijoiden kanssa listan aktiivisista Twitter-käyttäjistä. Seuraa näitä twiittaajia, niin tiedät, mistä Twitterissä puhutaan!

Internet
Grafiikka
Twitter / Yle Uutisgrafiikka

Haluaisitko käyttää Twitteriä, mutta et tiedä, ketä seurata? Vai oletko jo Twitter-käyttäjä, mutta kaipaat lisää luettavaa? Kokosimme lukijoiden kanssa listan 100 suomalaisesta tai Suomessa vaikuttavasta twiittaajasta, joita seuraamalla pääset kärryille ajankohtaisista tapahtumista.

Listan innoittajana toimi Foreign Policy -lehti, joka julkaisi alkuviikosta oman listansa kansainvälisen politiikan huippuvaikuttajista (siirryt toiseen palveluun). Suomessa Twitter ei ole niin suosittu kuin maailmalla, mutta epävirallisten mittausten mukaan Suomi-käyttäjiä on jo yli 300 000 (siirryt toiseen palveluun).

Ylen toimittajat Antti Hirvonen (@anttihirvonen (siirryt toiseen palveluun)) ja Niku Hooli (@nikuhooli (siirryt toiseen palveluun)) pyysivät keskiviikkona Twitter-seuraajiaan ehdottamaan omia suosikkejaan Suomi Top 100 -listalle.

Kyselyn suosio yllätti: ehdotuksia tuli parissa tunnissa useita satoja. Pelkästään hashtagilla (tapa, jolla samansisältöisiä viestejä Twitterissä niputetaan) #SuomiTop100 (siirryt toiseen palveluun) twiitattiin keskiviikon aikana yli 500 kertaa.

Nyt esiteltävä lista ei ole ”ainoa oikea”. Jos huomaat jonkun oleellisen henkilön puuttuvan, voit laittaa palautetta tekijöille Twitterissä.

Listojen tekeminen alkoi elää omaa elämäänsä. Osa käyttäjistä piti SuomiTop100-listaa puutteellisena ja päätti koota jo samana päivänä omansa. Yksi syntyneistä listoista oli ”TwitterAktiivit (siirryt toiseen palveluun)”. Myöhemmin Twitteriin syntyivät myös listat #SuomiTop100sinkkumiehet (siirryt toiseen palveluun) ja #SuomiTop100sinkkunaiset (siirryt toiseen palveluun).

Käyttäjät listattiin löyhästi eri kategorioihin sen mukaan, millä alalla he toimivat tai mistä aiheista he twiittaavat. Käyttäjät ovat kategorioissa satunnaisessa järjestyksessä.

Teimme allaolevan listan myös Twitteriin ja se löytyy tästä linkistä (siirryt toiseen palveluun).

Kansalaisaktivistit

Halo Efekti (@haloefekti (siirryt toiseen palveluun)): Luonto- ja ihmisoikeusaktivisti, bloggaaja.

Finland Inc (@FinlandInc (siirryt toiseen palveluun)): Politiikkaa ja valtaapitäviä seuraava tili.

The Ulkopolitist (@ulkopolitist (siirryt toiseen palveluun)): Kansainvälisestä politiikasta, myös blogi.

Joonas Mäkinen (@JoonasD6 (siirryt toiseen palveluun)): Ihmisoikeusaktivisti, Piraattipuolueen nuorisojärjestön varapuheenjohtaja.

Mari Koistinen (@marikoo (siirryt toiseen palveluun)): Kuluttaja- ja nettiaktiivi.

Petri Kola (@pe3 (siirryt toiseen palveluun)): Hakkeri, tutkija, suunnittelija.

Mika K. T. Pirhonen (@MikaPirhonen (siirryt toiseen palveluun)): Yksi Suomen eniten twiittaavia henkilöitä.

Sakari Kestinen (@kestinen (siirryt toiseen palveluun)): Kunnallistieteiden opiskelija, bloggaaja.

Katariina M (@kaaiia (siirryt toiseen palveluun)): Koulutusalalla työskentelevä twiittaaja.

Media

Jussi Pullinen (@jussipullinen (siirryt toiseen palveluun)): Helsingin Sanomien toimittaja.

David Mac Dougall (@davidmacdougall (siirryt toiseen palveluun)): Suomessa asuva skottitoimittaja.

Esa Töykkälä (@toukkala (siirryt toiseen palveluun)): Toimittajaopiskelija.

Johanna Vehkoo (@vehkoo (siirryt toiseen palveluun)): Toimittaja ja tietokirjailija.

Tuomas Enbuske (@TuomasEnbuske (siirryt toiseen palveluun)): Toimittaja.

Julia Immonen (@JuliaImmonen (siirryt toiseen palveluun)): Soutaja, ihmisoikeusaktivsti, töissä Sky News Sportsilla.

Pauli Aalto-Setälä (@PauliAS (siirryt toiseen palveluun)): Aller Media Finlandin toimitusjohtaja.

Henkka Hyppönen (@HenkkaHypponen (siirryt toiseen palveluun)): Hyvät ja huonot uutiset -ohjelman juontaja.

Elina Lappalainen (@ElinaLappalaine (siirryt toiseen palveluun)): Talouselämä-lehden toimittaja.

Mediakritiikki (@mediakritiikki (siirryt toiseen palveluun)): Mediaa kriittisesti tarkkaileva pseudonyymi.

Ossi Jääskeläinen (@Ossij (siirryt toiseen palveluun)): MikroPC- ja Imperiumi -lehtien toimittaja.

Paula Salovaara (@SalovaaraPaula (siirryt toiseen palveluun)): Helsingin Sanomien toimituspäällikkö.

Esa Mäkinen (@EsaMakinen (siirryt toiseen palveluun)): Datajournalismin tuottaja, Helsingin Sanomat.

Ville Grahn (@villegrahn (siirryt toiseen palveluun)): Verkkoliiketoiminnan päällikkö, Keskisuomalainen.

Jussi Ahlroth (@jussiahlroth (siirryt toiseen palveluun)): Sosiaalisen ja digitaalisen median tuottaja, Helsingin Sanomat.

Marja Sannikka (@marjasannikka (siirryt toiseen palveluun)): Ylen Aamu-tv:n juontaja.

Mika Rahkonen (@mikarahkonen (siirryt toiseen palveluun)): Ylen uutis- ja ajankohtaistoiminnan internet-päällikkö.

Bettina Sågbom (@bettina_yle (siirryt toiseen palveluun)): Ylen juontaja, kolumnisti.

Tuija Aalto (@tuija (siirryt toiseen palveluun)): Ylen strategiapäällikkö.

Yhteiskunta

Alexander Stubb (@AlexStubb (siirryt toiseen palveluun)): EU- ja ulkomaankauppaministeri.

Anni Sinnemäki (@AnniSinnemaki (siirryt toiseen palveluun)): Kansanedustaja.

Mikael Jungner (@MikaelJungner (siirryt toiseen palveluun)): Kansanedustaja.

Harri Ohra-aho (@ohra_aho) (siirryt toiseen palveluun): Prikaatikenraali.

Johanna Sumuvuori (@sumuvuori (siirryt toiseen palveluun)): Poliitikko, kaupunginvaltuutettu.

Bisnes

Hanna Manninen (@HannaManna (siirryt toiseen palveluun)): Markkinointi- ja viestintäammattilainen.

Juuso Myllyrinne (@juuuso (siirryt toiseen palveluun)): Tuotestrategiajohtaja.

Peter Vesterbacka (@pvesterbacka (siirryt toiseen palveluun)): Peliyhtiö Rovion johtaja.

Kati Sulin (@kati_sulin (siirryt toiseen palveluun)): Fazerin sosiaalisen median johtaja

Alex Nieminen (@alexnieminen (siirryt toiseen palveluun)): Uusmediapioneeri, tuottaja, mainosalan ammattilainen

Janne Saarikko (@saarikko (siirryt toiseen palveluun)): Luova johtaja, strategiajohtaja www.zeeland.fi

Taneli Tikka (@tanelitikka (siirryt toiseen palveluun)): Teknologiayrittäjä, IRC-gallerian ex-toimitusjohtaja

Arttu Silvast (@arttusilvast (siirryt toiseen palveluun)): Digitaalisen median ammattilainen Nokia, Ylen bloggari

Antti Vilpponen (@vilpponen (siirryt toiseen palveluun)): Arctic Startupin perustaja

Ville Miettinen (@wili (siirryt toiseen palveluun)): Microtaskin perustaja/toimitusjohtaja, hakkeri, kirjailija

Petri Kokko (@coccco (siirryt toiseen palveluun)): Entinen taitoluistelija, Googlen maajohtaja

Petteri Tarkkonen (@ptarkkonen (siirryt toiseen palveluun)): Toimitusjohtaja Finn-ID Oy

Yliopistot, koulutus

Alf Rehn (@AlfRehn (siirryt toiseen palveluun)): Organisaation ja johtamisen professori, Åbo Akademi

Riitta Suominen (@Kielipoliisi (siirryt toiseen palveluun)): Kielipoliisi suomen puolesta

Kari A. Hintikka (@nethunt (siirryt toiseen palveluun)): Digitaalisen median tutkija

Hiski Haukkala (@hiskihaukkala (siirryt toiseen palveluun)): Kansainvälisen politiikan professori

Tero Toivanen (@teromakotero (siirryt toiseen palveluun)): Erityisopetuksen opettaja, someaktiivi

Vili Lehdonvirta (@ViliLe (siirryt toiseen palveluun)): Tutkija

Jere Majava (@jjmajava (siirryt toiseen palveluun)): Tutkija, bloggaaja, sosiaalisen median asiantuntija

Vesa Linja-aho (@linjaaho (siirryt toiseen palveluun)): Autoelektroniikan lehtori Metropolia-ammattikorkeakoulu

Cristina Andersson (@winninghelix (siirryt toiseen palveluun)): Kirjailija, kouluttaja

Netti-, it-, some

Katja Presnal (@katjapresnal (siirryt toiseen palveluun)): Bloggari, sosiaalisen median yrittäjä

Riitta Raesmaa (@raesmaa (siirryt toiseen palveluun)): Yrittäjä, innovaattori

Harto Pönkä (@hponka (siirryt toiseen palveluun)): Sosiaalisen median ammattilainen

Maija Haavisto (@DiamonDie (siirryt toiseen palveluun)): Kirjailija (Näin käytät Twitteriä), toimittaja

Heikki Hyppänen (@mandrl (siirryt toiseen palveluun)): Yrittäjä, nettiasiantuntija

Mikko Hyppönen (@mikko (siirryt toiseen palveluun)): F-Securen tutkimusjohtaja

Jyrki Kasvi (@jyrkikasvi (siirryt toiseen palveluun)): vihreä poliitikko, tietoyhteiskunta-aktivisti

Petteri Järvinen (@petterij (siirryt toiseen palveluun)): IT-asiantuntija, tietokirjailija, bloggaaja

Pauliina Mäkelä (@pauliinamakela (siirryt toiseen palveluun)): Some-kouluttaja.

Christina Forsgård (@kittikatti (siirryt toiseen palveluun)): viestintätoimisto Netprofilen perustaja, kirjailija, sosiaalisen median ammattilainen

Karri Anttila (@Kanttila (siirryt toiseen palveluun)): Digitaalisen elämän asiantuntija

Kristiina Pääkkönen (@KristiinaMeme (siirryt toiseen palveluun)): MEMEgroupin perustaja

Eero Leppänen (@rautasilta (siirryt toiseen palveluun)): Sosiaalisen median ammattilainen

Jussi-Pekka Erkkola (@jussipekka (siirryt toiseen palveluun)): Markkinoinnin ammattilainen, Valio

Toni Nummela (@toninummela (siirryt toiseen palveluun)): IT-päällikkö

Kari Haakana (@karde (siirryt toiseen palveluun)): Super-geek, netin palvelupäällikkö Yle

Mats Adamczak (@matsadamczak (siirryt toiseen palveluun)): Bloggari, sosiaalisen median ammattilainen, opettaja

Viihde

Jukka Hilden (@jukkadudeson (siirryt toiseen palveluun)): Duudsonit-ryhmän jäsen.

Anssi ja Renne (@aamupojat (siirryt toiseen palveluun)): NRJ-radiokanavan aamutiimi.

Rita Tainola (@RitaTainola (siirryt toiseen palveluun)): Ilta-Sanomien erikoistoimittaja

Musiikki

Maija Vilkkumaa (@maijavilkkumaa (siirryt toiseen palveluun)): Laulaja.

Esa-Pekka Salonen (@esapekkasalonen (siirryt toiseen palveluun)): Säveltäjä, kapellimestari.

Don Johnson Big Band (@donjohnsonbband (siirryt toiseen palveluun)): Hip hop -yhtye.

Iiro Rantala (@iirorantala (siirryt toiseen palveluun)): Muusikko, juontaja

Tomi Saarinen (@tomisaarinen (siirryt toiseen palveluun)): Musiikkipäällikkö, YleX-radiokanava

Atso Almila (@atsoalmila (siirryt toiseen palveluun)): Säveltäjä, kapellimestari

Elokuva

Olli Sulopuisto (@osulop (siirryt toiseen palveluun)): Freelance-toimittaja, erikoisalana elokuvat ja tietotekniikka

Timo Vuorensola (@leonblank (siirryt toiseen palveluun)): Elokuvaohjaaja.

Elias Koskimies (@eliaskoskimies (siirryt toiseen palveluun)): Elokuvaohjaaja.

Urheilu

Esko Seppänen (@EskoSeppanen (siirryt toiseen palveluun)): Urheilulehden uutispäällikkö

Aleksi Valavuori (@Valavuori (siirryt toiseen palveluun)): Entinen juontaja, urheiluvaikuttaja, yrittäjä

Juha Reini (@JuhaReini (siirryt toiseen palveluun)): Entinen jalkapalloilija, Ylen jalkapalloasiantuntija

Heikki Kovalainen (@H_Kovalainen (siirryt toiseen palveluun)): F1-kuljettaja.

Ville Nieminen (@TampereenPoika (siirryt toiseen palveluun)): Jääkiekkoilija.

Antti Mäkinen (@makinenantti (siirryt toiseen palveluun)): Jääkiekkoselostaja.

Juha Hiitelä (@jhiitela (siirryt toiseen palveluun)): Veikkaaja-lehden NHL-kirjeenvaihtaja.

Jani Mesikämmen (@KarhuHerra (siirryt toiseen palveluun)): Urheilutoimittaja.

Oskari Saari (@OskariSaari (siirryt toiseen palveluun)): F1-toimittaja ja -selostaja.

Mikko Ilonen (@MikkoIlonen (siirryt toiseen palveluun)): Ammattilaisgolfari.

Matias Strozyk (@MaStrozyk (siirryt toiseen palveluun)): Urheilutoimittaja, Jatkoaika.comin SM-liiga -vastaava.

Vesa Rantanen (@vrantanen (siirryt toiseen palveluun)): Ilta-Sanomien ja Veikkaaja-lehden uutispäällikkö.

Huumori, parodia

Lotta Backlund (@lottabacklund (siirryt toiseen palveluun)): Koomikko, käsikirjoittaja, tv-tuottaja.

Mannerheim (@MannerheimCGE (siirryt toiseen palveluun)): Mannerheimin parodiatili.

Urho Kaleva Kekkonen (@KekkonenUKK (siirryt toiseen palveluun)): Kekkosen parodiatili.

Kullervo Kammola (@KKammola (siirryt toiseen palveluun)): Kalervo Kummolaa parodiova suosittu tili.

Lehti (@lehtilehti (siirryt toiseen palveluun)): Uutis- ja mediasatiiria.