8-pallo -elokuva kuvaa huumeidenkäyttäjien ankaraa arkea
Aku Louhimiehen ohjaama 8-pallo perustuu siviilissä poliisina työskentelevän Marko Kilven vuonna 2011 ilmestyneeseen romaaniin Elävien kirjoihin.
Pike on vankilasta vapautuva pienen tytön äiti. Takanaan Pikellä on vuosia kestänyt huumeiden käyttö.
Hänen entistä ystäväpiiriään johtaa äärimmäiseen väkivaltaan kykenevä, kaikesta muusta kuin itsestään ja seuraavasta fiksistä välinpitämätön Lalli. Lalli on myös Piken lapsen isä. Vanhojen kavereiden saadessa selville Piken olinpaikan, he ovat pian vetämässä häntä takaisin entiseen elämään. Samoihin aikoihin kaupungilla alkaa levitä käyttäjänsä nopeasti tappava uusi huume, jonka jakelussa myös Lallilla on sormensa pelissä. Poliisin puolella asiaa tutkii vanhempi etsivä Elias, joka omista, muilta salaamistaan syistä, kantaa huolta Piken tulevaisuudesta.
Louhimiehen tietäen on selvää, että 8-pallo ei ole leppoisa pohjoismaalainen dekkarielokuva, vaan kyseessä on synkkä ja ahdistava kertomus. Toisin kuin Kilven romaanissa, on elokuvan keskiöön nostettu nimenomaan Piken tarina. Louhimies vie katsojan keskelle Piken elämää, joka ei vankilan jälkeen ole helppoa. Työtä ei saa, ja koska entisellä vankilalinnulla ei ole sosiaalista verkostoa, on hän lapsensa kanssa täysin yksin. Kun vanhat ystävät sitten löytävät Piken alkaa elokuvan armottomin tykitys, Louhimiehen kuvatessa kouriintuntuvan realistisen oloisesti huumeiden käyttäjien arkea. Joukon johtaja Lalli on armoton. Hän hallitsee muita pelon ja alistamisen kautta, eikä hän epäröi tappaa vaikka omaa lastaan jos se hänelle sopii. Louhimielle tyypillisesti mukana on myös rakastelukohtauksia, joista hellyys on kaukana.
Kaiken ahdistuksen keskellä elokuvassa kulkee mukana myös toisenlainen vire, pelastuksen ja ulospääsyn mahdollisuuden Pikelle mahdollisesti tarjoava rakkaus.
Louhimies osaa tehdä todella vimmaista elokuvaa. Tämäkin tarina nappaa katsojan imuunsa heti ensimmäisestä kohtauksesta lähtien, eikä sen syvälle mieleen syöpyvistä kuvista tahdo hevillä päästä irti.
Jos haluaisi, niin 8-palloa voisi moittia siitä, että se unohtaa välillä lähes täysin kuvioissa mukana olevat poliisit ja heidän työnsä. Tämän perinteisemmän dekkaripuolen syventäminen olisi tuonut tarinaan mukaan toisen tason ja tehnyt kokonaisuudesta, sanotaan nyt katsojaystävällisemmän.
Aku Louhimies tunnetaan hyvänä näyttelijäohjaajana. Pikeä esittää Jessica Grabowsky, joka tämän roolin myötä nousee suomalaisten naiselokuvanäyttelijöiden kärkikaartiin. Häikäilemätöntä Lallia esittää hyytävä Eero Aho. Elokuvan poliiseina nähdään hauskan miehen roolista ulospäässyt Pirkka-Pekka Petelius ja Mikko Leppilampi, jotka kaikkien muiden mukanaolevien tavoin tekevät vakuuttavaa työtä.
Tuoreimmat aiheesta: Kulttuuri
Ateneumin teoksia globaaliin digitaalimuseoon
Ateneumin taidemuseon osuus Google Art Projectissa on julkaistu verkossa. Google Art on globaali digitaalinen museo, joka tuo maailman taideaarteita kaikkien ulottuville.
Linnanniemen museoista halutaan enemmän irti
Hämeenlinnan Linnanniemen alueelle halutaan nykyistä enemmän matkailijoita. Tästä syystä Museovirasto, Museo Militaria ja Hämeenlinnan kaupunki ovat palkanneet Linnanniemen museoille vuodeksi aluevastaavan eli projektipäällikön. Tehtävään valitun Antti Vihisen tavoitteena on lisätä museoalueen vetovoimaisuutta.
Konemusiikkiyhtye Pendulum Jurassic Rockin perjantain pääesiintyjäksi
Tapahtuman promoottori Jukka Holmstedt kertoo, että tapahtumaan on myyty jo tuhansia lippuja. Myynnin uskotaan vauhdittuvan entisestään, kun päiväkohtaiset liput tulevat tiistaina 21.5. myyntiin.
Julkkikset eivät Cannesin elokuvajuhlien osastoilla hengaile
Suomen markkinointi elokuvien tekomaana on pitkiä päiviä maaosastolla, ihmisten tapaamista ja oikeiden ihmisten löytämistä. Suurimpia elokuvatähtiä ei kuitenkaan maiden osastoilla tapaa. Cannesin elokuvajuhlilla ensiesityksen saanut lyhytelokuva The North on saanut kutsuja kansainvälisille filmifestivaaleille.
Suomikin liittyi Unescon sopimukseen aineettoman kulttuuriperinnön vaalimiseksi
Unescon aineettoman kulttuuriperinnön suojelemiseksi tehty sopimus on voimassa jo 152 valtiossa.
Näyttelijöiden työttömyys räjähti käsiin
Työttömiä näyttelijöitä oli viime syksynä pahimmillaan puolet enemmän edellissyksyyn verrattuna. Työttömyyden kasvu johtuu valtion ja kuntien teatterituen sekä Ylen draamatuotannon viime vuosien leikkauksista.
Henry Mooren veistos ulkomaille Suomesta
Henry Mooren The Archer -veistos lähtee Helsingistä Englantiin ja Italiaan kiertueelle. Veistos siirretään ulkomaille näytteille vuosiksi Taidemuseo Didrichsenin peruskorjauksen ajaksi.
Kotikaupunkia voi kantaa korunakin
Sata vuotta vanha omenapuu ja lapsuusmuistoista nouseva rannan tuoksu innoittivat taidegraafikko Mirka Johanssonia, kun hän suunnitteli kotipaikkakunnalleen Kokkolalle oman korusarjan. Hän halusi tehdä korun, joka viestii niin idealtaan, materiaaliltaan kuin tekijöiltään paikallisuutta.
Tanskan viisuvoittaja hurmasi kööpenhaminalaiset - video
Emmelie de Forest kiitti yleisöä kannustuksesta ja lauloi tietenkin voittoisan viisukappaleensa - kahdesti.
Näin Krista Siegfrids lauloi finaalissa - video
Pisteitä Suomelle kertyi 13: Israelilta neljä, San Marinolta ja Ranskalta kolme, Tanskalta kaksi ja Saksalta yhden.
