Helsinki |

ACTA-protestit levittäytyvät myös Suomeen

Tiukennettua tekijänoikeussuojaa vastustavat mielenilmaukset leviävät myös Helsinkiin. Lauantaina niin sanottua ACTA-sopimusta vastustetaan maailmanlaajuisesti yli 200 mielenosoituksella. Helsingin tapahtuma järjestetään puoliltapäivin Asema-aukiolla.

Kuva mielenosoituksesta, joissa eräät ovat laittaneet päähänsä Guy Fawkes -maskin.
Acta-sopimusta on vastustettu useissa maissa. Kuva Puolan mielenosoituksesta. Kuva: Pawel Supernak / EPA

Acta, eli Anti-Counterfeiting Trade Agreement on laadittu estämään tekijänoikeuksien ja teollisten oikeuksien loukkaamista. Käytännössä sopimus kuitenkin koskee myös internetissä jaettuja sisältöjä. Arvostelijoiden mukaan ACTA on laadittu salamyhkäisesti. Heidän mukaansa se rajoittaa ihmisten ilmaisunvapautta ja oikeutta saada tietoa. Sopimusta vastustavan verkkovetoomuksen on allekirjoittanut yli 2 miljoonaa ihmistä.

Lauantaina sopimusta vastustetaan toistaiseksi suurimmalla toimintapäivällä maailmanlaajuisesti. Facebookissa Helsingin tapahtumaan on ilmoittautunut toistaiseksi noin 500 ihmistä. Protesti striimataan suorana nettiin.

Suomi allekirjoitti ACTA-sopimuksen 22 muun EU-maan joukossa tammikuun lopussa. Sopimus vaatii kuitenkin vielä kansallisten parlamenttien hyväksynnän.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Helsinki

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä