Kulttuuri |

Adele ja Kanye West kahmivat Grammy-ehdokkuuksia

Brittilaulaja Adele on saanut kuusi Grammy-ehdokkuutta. Hänet nimettiin ehdokkaaksi muun muassa vuoden parhaasta levytyksestä ja parhaasta kappaleesta.

Adelen 21-albumi on yksi eniten myydyistä levyistä vuonna 2011.

Kuusi ehdokkuutta herui myös R'n'B-laulaja Bruno Marsille sekä rockyhtye Foo Fightersille.

Eniten ehdokkuuksia eli seitsemän kappaletta sai räppäri Kanye West levystään My Beautiful Dark Twisted Fantasy ja yhteislevystään Watch The Throne räppäri Jay-Z:n kanssa. Westin tuotantoa ei kuitenkin huomioitu arvostetuimmissa sarjoissa.

Suomalaisväriä Grammy-ehdokkuuksista löytyy klassiselta puolelta. Tampere Filharmonian levytys Einojuhani Rautavaaran oopperasta Kaivos on ehdokkaana vuoden parhaaksi oopperalevytykseksi. Orkesteria johtaa levyllä Hannu Lintu, ja solisteina laulavat muun muassa Johanna Rusanen-Kartano ja Jorma Hynninen.

Grammy-palkinnot jaetaan 12.2.2012.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kulttuuri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä