Tampere |

Afrikkalaisen musiikin isoja tähtiä Tampereella

Fest Afrika kerää loppuviikoksi Tampereelle muusikkoja eri puolilta Afrikkaa. Festivaalin ohjelma on tänä vuonna laajempi kuin koskaan aiemmin.

Fest Afrikan taiteellinen johtaja Menard Mponda
Fest Afrikan taiteellinen johtaja Menard Mponda. Kuva: Yle / Leena Peltokangas

Afrikkalaisen esittävän taiteen tapahtuma Fest Afrika järjestetään Tampereella nyt 11:nnen kerran.

Festivaalin työpajat käynnistyivät jo maanantaina. Työpajoissa pääsee esimerkiksi kokeilemaan erilaisia tanssityylejä.

Musiikkiohjelman aloittaa tansanialainen Bongo Extra Band torstaina Klubilla.

Tapahtuman teemana on tänä vuonna nykyajan ja perinteen kohtaaminen.

Tämän lähemmäksi Afrikkaa ei Tampereella pääse.

- Menard Mponda

- Haluamme osoittaa, miten perinteiset tanssit, rytmit ja melodiat ovat kehittyneet matkalla kylistä kaupunkeihin, kertoo Fest Afrikan taiteellinen johtaja Menard Mponda.

Kansainvälisesti tunnettuja esiintyjiä

Tämän vuoden Fest Afrikan suurimmat nimet ovat Awilo Longomba ja Mokoomba.

Awilo Longomba on kansainvälisesti tunnettu kongolainen artisti, joka on supertähti Afrikassa. Euroopassa hän on saavuttanut suosiota erityisesti Ranskassa.

Mokoomba on kuuden nuoren miehen modernia afrikkalaista musiikkia yhdistettynä muun muassa latinorytmeihin ja reggaehen.

- Tämän festivaalin kautta voi sukeltaa siihen Afrikkaan, joka ei juuri näy sotia ja kurjuuta uutisoivassa mediassa, Menard Mponda sanoo.

- Tämän lähemmäksi Afrikkaa ei Tampereella pääse, Mponda jatkaa.

Tuoreimmat aiheesta: Tampere

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä