Talous |

Ahtaajat marssivat ulos satamista - työnantajapuoli tyrmistyi

Ahtaajat ovat marssineet ulos torstaina aamulla eri satamissa. Ulosmarssien syyksi kerrotaan "rikkurityövoiman" käyttäminen ahtaajien lakon aikana. Satamaoperaattorit ry:n toimitusjohtaja Juha Mutru pitää työnseisausta laittomana lakkona.

Jape  Lovén
Finnsteven pääluottamusmies Jape Lovén kertoi ulosmarssin syistä Vuosaaren satamassa torstaina. Kuva: YLE

Osa ahtaajien ammattiosastoista on ilmoittanut vastustavansa työnseisauksella myös pääministerin ja Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n suunnittelemaa lakko-oikeuden rajoittamista.

Työnseisaus koskee lähes kaikkia Suomen satamia. Esimerkiksi Varsinais-Suomen satamissa työnseisaukseen osallistuu 150 ahtaajaa ja Kotkassa 750. Helsingin Vuosaaren satamassa marssi ulos 500 ahtaajaa. YLE Uutisten tietojen mukaan päätös työnseisauksen järjestämisestä Vuosaaressa oli virallisesti yksimielinen.

- Näissä yrityksissä on erilaisia lomautusjärjestelyjä ynnä muuta. Ja tällaisen tilapäisen työvoiman käyttö on niissä sopimuksissa kielletty. Niin kuitenkin he käyttää tällaista porukkaa täällä lakon aikana töissä, vaikka on sovittu yhteisesti, että tällaista porukkaa ei käytetä, kun lomautukset ovat voimassa, Finnsteven ahtaajien pääluottamusmies Jape Lovén kertoo.

Myös Vaasan, Kaskisten, Kemin Ajoksen, Haminan, Pietarsaaren, Kokkolan, Raahen, Oulun, Porin Mäntyluodon ja Tornion Röyttän satamissa aamuvuorolaiset marssivat ulos. Ilta- ja yövuorolaiset eivät saavu torstaina töihin.

Ulosmarssit toteutettiin hieman eri aikoihin aamulla kello kahdeksasta lähtien. Ahtaajat palaavat työpaikoilleen perjantaina aamulla normaalisti.

Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n mukaan se ei ole työnseisauksen takana, vaan se tapahtuu paikallisten ammattiosastojen omasta päätöksestä.

Työnantajapuoli paheksuu ulosmarssia

AKT:n johdossa ei kuitenkaan yllätytty ahtaajien ulosmarssista.

- Ymmärrän hyvin, että ulosmarssi järjestetään. Rikkurityövoiman käyttö otti lakon aikana todella koville. Kukaan ei voinut hyväksyä rikkureita, AKT:n viestintäpäällikkö Hilkka Ahde toteaa.

Satamaoperaattorit ry:n toimitusjohtaja Juha Mutru on pöyristynyt ahtaajien ulosmarssista.

- Tämä on laiton lakko. Olen saanut tietoja, että tästä uudesta lakosta on päätetty jo silloin, kun aiemman lakon sovintoehdotukseen vastattiin. Meille tuli tieto, että AKT:ssa on tällainen päätös tehty, Mutru sanoo.

Ahtaajien aiempi lakko alkoi torstaina 4.3. ja päättyi perjantaina 19.3. Satamalakko ehti kestää runsaat kaksi viikkoa.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Juuri nyt

Kotimaa

Hyvinkään ampumatapaus vaati toisen kuolonuhrin

Poliisi on saanut Hyvinkään ammuskelusta epäillyn kiinni.

Hyvinkään aamuöinen ampumatapaus on vaatinut toisen kuolonuhrin. Loukkaantuneita on seitsemän. Yksi kuolleista menehtyi heti paikalla, toinen puolestaan aamulla sairaalassa.Poliisi otti aamulla kiinni ampumisista epäillyn miehen. Epäilty on 18-vuotias hyvinkääläismies. Poliisi kuvaa hänen taustaansa "lähes puhtaaksi". Aselupia miehellä ei ole.

  • Ylimääräinen uutislähetys klo 15, TV1. Ylimääräinen ajankohtaisohjelma klo 14, Radio Suomi.

  • Olitko paikalla? Lähetä meille kuvauksesi tapahtumista osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi. Kuvan tai videon voit lähettää samaan osoitteeseen tai numeroon 16149.

  • Hyvinkään kaupunki on avannut sairaalan tiloihin kriisiapupisteen. Kriisiavun tavoittaa myös numeroista (019) 415550 ja (019) 415551

Tapahtumat hetki hetkeltä

  • 09.40

    Katso poliisin tiedotustilaisuus täältä.

  • 09.00

    Poliisi pitää Hyvinkään ampumavälikohtauksesta tiedotustilaisuuden

  • 08.41

    Poliisi peruu hätätiedotteen ja kertoo, että vaaraa alueen asukkaille ei enää ole

Lue lisää

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä