Ahtisaaren johtama järjestö perusti toimiston Lähi-itään
Presidentti Martti Ahtisaaren johtama järjestö Crisis Management Initiative on perustanut toimipisteen Jordaniaan. Ahtisaaren mukaan järjestö ei kuitenkaan ole lähdössä rauhanvälittäjäksi Lähi-itään.
CMI perusti viime vuonna toimiston Jordanian pääkaupunkiin Ammaniin. Vuonna 2008 Nobelin rauhanpalkinnon voittanut Ahtisaari on pitänyt Lähi-idän konfliktin pitkittymistä häpeällisenä kansainväliselle yhteisölle.
- Katsotaan, että miten me voisimme edesauttaa tuossa Lähi-idän kysymyksessä, ei niinkään rauhanvälittäjänä vaan siinä, miten saadaan yhteneväisiä näkemyksiä aikaan, presidentti Martti Ahtisaari sanoo.
CMI on Ahtisaaren perustama järjestö, jonka hallituksen puheenjohtajana hän toimii. Ahtisaari suhtautuu optimistisesti Lähi-idän rauhannäkymiin lähivuosina.
- Presidentti Obaman ensimmäinen kausi on sellainen, että sinä aikana toivottavasti tuossa Israel - Palestiina-kysymyksessä saadaan jotain ratkaisevaa liikehdintää aikaan, Ahtisaari sanoo.
- Jos sitä voidaan myötävaikuttaa joillakin tukitoimilla, silloin se olisi mielestäni järkevää, hän jatkaa.
CMI: Ahtisaari ei itse ole mukana
CMI:stä kuitenkin korostetaan, että presidentti Ahtisaari ei itse ole mukana Lähi-idän korkean tason rauhanneuvotteluissa millään tavalla. Lähi-idän hankkeet eivät CMI:n mukaan ole mitenkään erityisesti Ahtisaaren hankkeita. Presidentti käyttää työajastaan noin 15 prosenttia CMI:n tehtävissä.
Järjestö kertoo vuosiraportissaan, että Lähi-idässä on tammikuussa 2010 aloitettu kaksi isoa hanketta Suomen ulkoministeriön tuella.
Ensimmäisen tarkoitus on tukea konfliktien ehkäisyä pitkällä tähtäimellä Egyptissä, Jordaniassa, Syyriassa ja Libanonissa. Mukana on virkamiehiä, yliopistoväkeä ja neuvonantajia.
Toinen hanke edistää palestiinalaisten keskinäistä dialogia. Tavoitteena on vuosikertomuksen mukaan saada aikaan "laaja-alainen yhteisymmärrys keskeisistä kysymyksistä ja haasteista, jotka kohtaavat palestiinalaisia erityisen hankalana aikana."
CMI saa yli puolet rahoituksestaan Suomen valtiolta. Ammanin ohella järjestöllä on toimistot Etiopian pääkaupungissa Addis Abebassa, Liberian Monroviassa sekä Brysselissä. CMI:n pääkonttori on Helsingissä.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Asemiehet surmasivat tunnetun naispoliitikon Pakistanissa
PTI-puolueen johtohahmoihin kuulunut Zahra Shahid Hussain ammuttiin kotiovelleen. Parlamenttivaalien äänestys uusitaan osittain tänään.
Tajuntansa menettänyt ajoi Yhdysvalloissa paraatiyleisön päälle - useita loukkaantui
Jokavuotinen patikoitsijoiden paraati kerää pikkukaupunkiin tuhansia vieraita.
Lehti: Erittäin saastuttavaa öljyjätettä viedään ulkomaille polttoaineeksi
USA:n ja Kanadan öljyntuotanto kasvaa, mutta seurauksena on valtava määrä ongelmajätettä.
Marokon eteläinen rannikko täyttyy tuulivoimaloista
Marokossa on runsaasti tuulta ja aurinkoa, mutta Saharan hiekka tuottaa ongelmia.
EU-määräys: Täytettävät oliiviöljykannut kielletään
Onko EU tehnyt palveluksen ravintoloiden asiakkaille vai onko se tuottanut joutavaa byrokratiaa? Riippuu näkökulmasta.
Brysselissä valtava väärennettyjen kolikoiden takavarikko
Brysselin lentokentällä takavarikkoon on muutamissa viikoissa päätynyt enemmän väärennettyjä kolikoita kuin koko euroalueella yhteensä viime vuonna.
Afganistan hylkäsi naisten turvallisuutta parantavan lain - "Kaaos seuraa, jos raiskattuja naisia ei syytetä aviorikoksesta"
Vanhoillista islamia kannattavat parlamenttiedustajat pelkäävät, että Afganistanin valtaa seksuaalinen hillittömyys, jos maassa hyväksytään länsimaalaisia, naisia suojaavia lakeja.
Turistien Egypti jää muiden arabikohteiden jalkoihin
Arabiemiraatteihin virtasi viime vuonna enemmän turisteja, kertoo Gulf News. Egyptin levottomuudet ovat viime vuosina näkyneet matkailijoiden määrässä.
Lentokoneen laskuteline syttyi tuleen Moskovassa - video
Lähes täynnä olleen koneen kyydissä oli muun muassa RTR-yhtiön televisioryhmä sekä venäläinen popyhtye Laskovy Mai.
Muotitalo Abercrombie & Fitch joutui kuluttajaboikottiin
Amerikkalaisen vaatettajan toimitusjohtajaa vainoaa vanha haastattelu, jossa sanoi merkkinsä sopivan vain "viileille ja suosituille". Vaatemerkki ei tee L:ää suurempia kokoja naisille.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.