Aikamieskin pysyy skeittilaudalla
Aikuisen, työssäkäyvän miehen aikatauluun sopii hyvin harrastus, jonka harjoitteluaikaa ja -paikkaa ei ole kiveen hakattu. Rullalautailua vuosia harrastanut kokkolalainen Joonatan Brandt skeittaa aina kun siihen löytyy mahdollisuus.
Kesäpäivänä Halkokarin lähiliikunta-alue, eli kokkolalaisittain Roska-Ruka, kuhisee nuoria rullalautailijoita. Ja miksei vähän vanhempiakin. Kokkolalainen 22-vuotias Joonatan Brandt ei koe olevansa vielä liian vanha lajiin.
- Tuntuu vaan, että yleistetään, että pelkästään pienemmät skeittaavat. Pietarsaaressakin asuu yli kolmikymppisiä skeittareita!
Ajasta ja paikasta riippumaton harrastus sopii aikuisen, työssäkäyvän miehen aikatauluun hyvin.
- Käydään töissä, ja sen jälkeen toivotaan, että jää vielä aikaa skeittaukseen! Harjoitelluksi tulee lähes joka päivä, jos ei sada. Joskus on ehkä yksi välipäivä, että saa lisää motivaatiota!
Huligaanin maine - herrasmiehen elkeet
Rullalautailijat kokevat yleistämistä siinä missä moni muukin harrasteryhmä. Usein laudalla kulkevia nuoria miehiä syytetään vandalismista ynnä muusta yhteiskunnan normeja vastaan sotivista toimista. Suurin osa skeittareista on kuitenkin kunnon porukkaa.
- Ei kukaan jää kadulla alle, kaikki katsovat eteensä. Eikä pilata kaupungin paikkoja, summaa Brandt.
Laudan päällä rullailu ei ole löysää hommaa, mutta ei myöskään vaadi ylimääräistä kuntoilua.
Tää vaan näyttää ehkä niin karulta, että moni ajattelee, että tuo ei oo mitään muuta, ku omien luitten katkomista!
- Ei tarvitse käydä kuntosalilla, laudalla tulee liikutuksi niin paljon. Se on monipuolinen laji. Riittää, että illalla venyttelee, että pysyy kunnossa. Pohjelihaksia se vaatii, ne on kovimmalla rasituksella.
Itsensä ruhjonut skeittari ei ole outo näky ensiavussa. Brandt ei kuitenkaan leimaisi lautailua sen vaarallisemmaksi harrastukseksi, kuin muutkaan.
- Ihan tuurista kiinni. Jääkiekossakin sattuu kaikkea. Tämä vaan näyttää ehkä niin karulta. Moni ajattelee, että tuo ei oo mitään muuta, kuin omien luitten katkomista!
Alku aina hankalaa
Nuoren aloittelijan skeittiyhteisö ottaa avomielin vastaan.
- Ymmärrän, että jännittää, kun on vanhempia skeittiparkeissa, mutta kyllä uskaltaa tulla mukaan. Kenellekään ei todellakaan naureta, ja on hyväkin jos tulee mukaan!
Laji on helppo aloittaa vanhempanakin. Kun hankkii laudan ja oikeanlaiset kengät, on jo pitkällä.
- Aluksi voi tuntua tosi vaikealta, sitä ei opi nopeasti. Jos luonnetta ja sisua riittää, niin totta kai, kannustaa Brandt.
Tuoreimmat aiheesta: Keski-Pohjanmaa
Bibliofiilille paljon ei ole kylliksi
Kapellimestari Juha Kankaan ruokapöydälle on levitetty iso kirjakokoelma. Kiveä ja Leinoa ja vähän muutakin. Kirjojen kansissa näkyy mestareiden kädenjälki: Akseli Gallen-Kallela, Hugo Simberg, Väinö Hämäläinen, Pekka Halonen, Juho Rissanen tulevat tykö kuvittajina. Kokoelma ryydittyy yksittäisillä lehtisillä, joihin kuningas Leino on sipaissut runotekstin tai ohjeet tavaroiden kuljetuksista. Bibliofiilin tarina voi alkaa.
Lukiovertailun kärjessä tutut nimet - katso miten oma lukiosi pärjäsi
Tämän vuoden kolme parasta lukiota löytyvät vertailun mukaan Helsingistä ja Espoosta.
Pohjalaispoliisien aika kuluu liikenneonnettomuuksissa
Merkittävä osa pohjalaispoliisien työajasta kului viime vuonna kolaripaikoilla ja onnettomuuksien selvittämisessä. Tieliikenneonnettomuuksiin pohjalaispoliisit käyttivät yhteensä lähes kolmesataa täyttä vuorokautta.
Poliisi kuskaa juoppoja lähes viidellä miljoonalla eurolla vuodessa - katso miten rahat kuluvat
Poliisipartioilla kuluu entistä enemmän aikaa yhden tehtävän hoitamiseen, selviää poliisin Radio Suomen Ajantasa-ohjelmalle luovuttamista tiedoista. Lisäksi erilaisiin kuljetustehtäviin kuluu poliiseilta vuodessa tuhansia vuorokausia työaikaa.
Lautakunta piti päänsä Pietarsaaren lukiokiistassa
Pietarsaaren suomenkielinen lukio muuttaa yhteen ruotsinkielisen lukion kanssa. Sivistyslautakunta piti voimassa aiemmin tekemänsä päätöksen torstai-iltana äänin 6-5. Ratkaisussa tappiolle jääneet RKP:n edustajat olivat Campus Allegron kannalla.
Jässi-jätevesineuvonta laajenee Keski-Pohjanmaalle ja Pohjanmaalle
Jätevesineuvontahanke Jässi jatkaa toimintaansa tänä kesänä. Pohjanmaalla ja Keski-Pohjanmaalla hanke levittäytyy muun muassa Kokkolaan ja Pietarsaaren seudulle.
Ammattikorkeakoulujen lukuvuosi päättyy – tutkintotodistukset sadoille pohjalaisille
Vaasan, Seinäjoen ja Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakouluista saa tänään tutkintotodistuksen yhteensä viitisensataa opiskelijaa. Suoritettujen tutkintojen kirjo on laaja. Esimerkiksi Vaasassa isoin osa valmistuvista on insinöörejä.
Autokorjaamoilla puutteita kemikaalien käsittelyssä
Ei ole kovinkaan kauan, kun autokorjaamoissa oli tunkkainen ilma, pistävä haju ja jopa asbestia käytettiin jarruissa. Vaikka kemikaalien vaaroihin kiinnitetään entistä enemmän huomiota, parannettavaa riittää. Työsuojeluviranomaiset ovat löytäneet valtaosasta tarkastamistaan korjaamoista puutteita.
Niinistö: Merimetsojahti ei saa vaarantaa ruokkeja eikä riskilöitä
Ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr.) suhtautuu varauksellisesti luvanvaraisen merimetsojahdin lisäämiseen. Tehokkaampi metsästys saattaisi koitua muiden arvokkaiden lintulajien kohtaloksi.
Maitokolmion työtaistelussa päästiin sopuun
Tiistaina alkanut Toholammin Maitokolmion meijerin työkiista on saatu sovituksi. Päivän kestäneiden neuvottelujen tuloksena lakko-osapuolet saivat palkkausjärjestelmän soveltamisesta alkaneen kiistan päätökseen.
