Ainutlaatuinen merimetsopesintä tuhottiin Porissa
Noin 20 merimetson pesää tuhottiin Kokemäenjoen suistossa Porissa toukokuun loppupuolella. Birdlife Suomen lintulaskija Antti J. Lind teki havainnon tuhotyöstä merimetsolaskennan yhteydessä.
Tiettävästi Suomen ensimmäinen jokisuistossa tapahtunut merimetson pesintä on tuhottu Kokemäenjoen suistoalueen reunamilla Porissa. Suomen ympäristökeskuksen tiedossa ei ole aikaisemmin ollut, että merimetso olisi pesinyt näin lähellä rannikkoa. Varsinaisesta sisämaapesinnästä ei ole kuitenkaan kysymys, sillä tuhottu pesäalue sijaitsi merellisessä ympäristössä.
Tuhotyön havaitsi merimetsoja alueella laskemassa ollut Antti J. Lind. Hän vei asian heti tiedoksi ympäristöviranomaisille.
- Otin yhteyttä Porin kaupungin ympäristötoimistoon, joka todennäköisesti vie asian ELY-keskuksen tietoon Turkuun. Sieltä luultavasti tehdään asiasta sitten rikosilmoitus, Lind kertoo.
Merimetso on rauhoitettu lintu koko Suomessa. Pesien häirintä on rangaistava teko, josta voi seurata tuhansien eurojen vahingonkorvausvelvollisuus.
Myös merikotka häirinnyt pesintää
Normaalisti ulkosaariston lintuluodoilla elävät merimetsot eivät ole siirtyneet lähemmäksi sisämaata, vaikka nyt tuhottu pesintä löytyikin näin läheltä rannikkoa. Suomen ympäristökeskuksesta arvioidaan, että merimetsot levittäytyvät tulevaisuudessa jonkin verran myös sisämaahan, koska näin on tapahtunut myös muissa itämeren alueen valtioissa.
Tänä keväänä saaristossa liikkuessaan Birdlife Suomen lintulaskija Antti J. Lind on kuitenkin havainnut pikemminkin päinvastaista kehitystä.
- Yhtenä tekijänä alkukeväänä on ollut merikotka, joka on oleskellut pesäpaikkojen valinnan aikana merimetsoyhdyskunnassa. Yhdyskunta on todennut, että tämä on häiriöaltis paikka ja siirtyneet hieman eri kohtaan, Lind valottaa.
Yleensä se pahin aika on juhannuksen tienoilla.
Juhannus pahinta vainoaikaa
Lind ei ole havainnut tänä keväänä vielä muualla Satakunnassa pesien häirintää. Ulkoluodoilla merimetsot ovat toistaiseksi saaneet olla rauhassa ihmisiltä.
- Yleensä se pahin aika on juhannuksen tienoilla, Lind kertoo.
Jos halutaan varmistaa, että lähiluoto pysyy merimetsoista vapaana, kannattaa toimia ajoissa. Merimetsot eivät todennäköisesti pesi luodolle, jossa oleskellaan ennen pesimäkauden alkua ennen huhtikuun alkua.
- Tietysti se on kelirikon kannalta hankalaa aikaa, mutta näin pitää toimia, jos haluaa merimetsoista eroon, Lind ohjeistaa.
Lain mukaan merimetson pesiä ei saa häiritä pesinnän aikana, joten merimetsoluodoilta pitää nyt pysyä poissa.
Tuoreimmat aiheesta: Luonto
Lehti: Erittäin saastuttavaa öljyjätettä viedään ulkomaille polttoaineeksi
USA:n ja Kanadan öljyntuotanto kasvaa, mutta seurauksena on valtava määrä ongelmajätettä.
Gorillakaksosten leikki tarttui videolle
Videon kuvasi San Diegon eläintarhan tutkija, joka oli Ruandan Volcanoes-kansallispuistossa tutustumassa suojeltujen vuorigorillojen elinympäristöön.
Kurkitanssia jo 20 vuoden ajan
Kookka-kurki sukii pihalla sulkiaan. Sen on syytäkin, sillä lauantaina Humppilassa vietetään hänen 20-vuotissyntymäpäiviään. Lintuharrastaja Jouko Alhainen järjestää lauantaina Ravintolapäivänä kurki-kahvilan Kookka-kurjelleen.
Jätteiden käsittely lisääntynyt
Kaivostoiminta ja louhinta synnyttävät suurimman osan jätteestä.
Kuvagalleria: Pesät piipussa, pelastusveneen päällä ja kannon nokassa
Kuluneella viikolla lämpötilat ovat Keski-Suomessakin hiponeet jo hellelukemia. Sääkuvaajien otoksiin on osunut muun muassa mustikan kukkia ja lintujen koteja.
Hirvikaksoset hurmaavat Jämsässä
Eläinpienokaiset ihastuttavat varsinkin jos ja kun niitä pääsee tarkastelemaan lähietäisyydeltä. Jämsässä tarhaoloissa kaksosvasat synnyttänyt hirviemo vahtii kuitenkin tarkkaan, etteivät uteliaat tuppaa liian lähelle.
Likaviemärin maineessa ollut Porvoonjoki elpyy
Kalalajien kirjo on kasvanut ja esimerkiksi lohikaloja on aiempaa enemmän. Maatalouden ja yhdyskuntien aiheuttamaa kuormitusta pitäisi silti vähentää.
Linnunlaulu kantaa hämmästyttävän hyvin rakenteiden läpi
Lintujen sirkutus on äärimmäisen dynaaminen ääni, joka kantautuu paksujenkin seinien läpi - jopa liikkuvan auton sisälle. Ihmisen kuulo on myös erityisen herkistynyt preesens-alueen äänille, kertoo ääniasiantuntija.
Kalojen fongaaja on hionut taktiikkaansa puoli vuotta
Kotkan kalamaratonissa kisataan viikonloppuna siitä, mikä joukkue saa pyydystettyä eniten eri kalalajeja. Lajikalastus eli fongaus on levinnyt kalaharrastajien parissa. Jesse Suntio osallistuu Kotkan kalamaratoniin viidettä kertaa.
Tiedätkö miksi metsän puut ovat saman pituisia?
Suomessa metsät näyttävät lähes suurella leikkurilla tasoitetuilta. Kaikki täysi-ikäiset puut metsässä ovat suurin piirtein saman pituisia. Tasapituisuuteen on yksi syy yli muiden.
