Ajatuskupla: Haukion kala vai Floresin forelli?
Kotimaani ompi suomi, värisyttelee Satu Aaltonen Ajatuskuplassaan. Nimenomaan pienellä kirjoitettuna, rakkautena suomen kieleen. Juttu sisältää pikkutuhmia sananmuunnoksia.
Kun kymmenen vuotta sitten aloitin eläkesäästämisen, kirjoitin tohkeissani sanomalehteen pakinan eläkesuunnitelmistani. Olin päättänyt, että eläkkeellä vietän talvet etelässä. Espanjan alkeitakin yritin yhtenä syksynä opetella.
Eläkkeeseen on yhä kolmisenkymmentä vuotta, jos hyvin käy. Silti suunnitelmiin on tullut muutos. Eläkepäivät kaukomailla eivät enää houkuttele, eikä syynä ole ainoastaan eläkesäästöjen ennakoitua heikompi tuotto.
Etelästä haikailen vain lumettomia talvia ja sitä, ettei tarvitse pelätä liukastumista. Kuumuutta en arvosta yhtään. Optimaalinen ratkaisu on siis paljon lähempänä kuin Torremolinos. Aion perustaa kolmannen iän residenssini ydinkeskustaan, lämmitetyn kävelykadun varteen tai parhaassa tapauksessa kauppakeskuksen yläkerroksiin.
Suomeen minut sitoo tiukimmin suomen kieli. Pyörittelen sanoja ja muokkaan otsikoita työkseni, voiko parempaa olla. Lisätään tähän se onni, että työkaverini ja läheiseni ovat taitavia sanankäyttäjiä. Kotona vasta sanaillaankin.
Aivan parasta hupia elämään tuo kahdeksanvuotiaan sanapallottelu. Poika tekee jatkuvalla syötöllä sananmuunnoksia eli munansaannoksia. Kappelin pimut ja Kalastaja-Pekka. Aapisen lukuläksytkin hän haluaa välttämättä lukea ensin lopusta alkuun ja sitten vasta länsimaiseen tyyliin.
Kun lapsella on vuoden vanha lukutaito, näkökulma kieleen on virkistävän tuore. Jos Maassa ihaillaan kuutamoa, niin onko Kuussa maatamo? Ja miksi karkkikaupan ikkunassa lukee ”meillä voit maksaa kännykällä” – kuka hullu vaihtaisi kännykkänsä karkkeihin?
Hilpeitä sanaleikkejä suoltavat myös nettitutut eri puolilla maata. Tamperelaisen Kestisen kanssa arvuuttelin viikolla, millainen on saariston kalastajien ensi joulun virallinen tervehdys presidenttiparille. Viedäänkö Mäntyniemeen Haukion kala? Vaiko kuitenkin Floresin forelli?
Tuoreimmat aiheesta: Turku
Kanootilla halki Turun keskustan
Aurajoen Kevätmelonta tuo kanoottiarmadan Halisista Förille. Aurajokisäätiö kutsuu mukaan myös perheet ja vasta-alkajat.
Varsinais-Suomen hätäkeskus tiedottaa, klo 06.10
Ruskolla Vahdon Kirkkotiellä rivitalopalon tilanne ohitse. Savunmuodostus vähentynyt.
Yksi kuollut rivitalo palossa Ruskolla
Huoneistopalo levisi rivitalon kaikkiin asuntoihin. Yksi ihminen on saanut surmansa ja yksi toimitettu sairaalahoitoon.
Kevätretkellä on hauskaa rapsutella eläimiä
Moni lapsi suuntaa kevätretkelle maatilalle. Loimaalla sijaitsevalla kotieläintilalla on käynnissä kevätsesongin huippu. Lapsiryhmiä risteilee pitkin pihoja. Suosikkieläin on pupu.
Saattohoito alkoi U-sairaalalle
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri lopettaa remonttirahojen syytämisen vanhaan U-sairaalaan. Alkuperäisestä saneeraussuunnitelmasta on osin luovuttu, sillä huonokuntoisten osastojen korjaus olisi tullut liian kalliiksi.
Kameravalvonnan puuttuminen hämmentää Salossa
Salon kaupungin kolme vuotta sitten asentamat valvontakamerat eivät ole toimineet koskaan. Asia paljastui tällä viikolla Salon Seudun Sanomien jutussa. Osa kaupunkilaisista pelkää rikollisuuden kasvavan.
Aulis Ruostepuro oli Turun teatterielämän voimahahmo
Pitkän linjan turkulainen teatterivaikuttaja Aulis Ruostepuro on kuollut 86-vuotiaana.
Perunasta kasvoi varteenotettava tuliaiskukka
Jos joku ilmoittaa nykyisin tuovansa perunaa pöytään, niin välttämättä kyse ei ole ruokatarpeista. Peruna on myös kesäkukka, joka kelpaa vaativallekin puutarhaharrastajalle.
Rakastetut haahkat palaavat Aurajokeen
Haahkat nousivat kulttuuripääkaupunkivuoden yleisösuosikeiksi. Jokirannan silmäniloina haahkat tulevat olemaan seuraavat kymmenen vuotta.
Lisälautta avustaa Saaristotiellä
Saaristotien viikonlopun autoruuhkia puretaan neljän lautan voimin. Perjantaina ja sunnuntaina Paraisten ja Nauvon välille lisätään varalautta.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.