Kainuu |

Alle 59 prosenttia kävi Kainuussa uurnalla - Hyrynsalmen tulos Manner-Suomen huonoin

Kainuussa uurnilla kävi 38 522 äänioikeutettua. Ennakkoon äänesti 23 026 äänioikeutettua, varsinaisena vaalipäivänä äänestämässä kävi 15 496 ihmistä.

Sauli Niinistö kiittää kannattajiaan alkuillasta Finlandia-talolla, kun ennakkoäänten tulos on selvinnyt.
Kuva: YLE

Korkeimmalle äänestysprosentti nousi Kajaanissa, 62,8 prosenttiin. Hyrynsalmella uurnille löysi tien alle puolet äänioikeutetuista, vain 48,6 prosenttia. Tulos on koko Manner-Suomen huonoin.

Oulun vaalipiirissä 64,4 prosenttia äänioikeutetuista kävi uurnilla. Koko maassa vastaava luku on 68,8 prosenttia.

Niinistö ylivoimainen myös Kainuussa

Niinistö sai Kainuusta kaikkiaan 25 191 ääntä, Haaviston jäädessä 13 285 ääneen.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kainuu

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä