Satakunta |

Aluehallintovirasto: Rauman hammashoito saatava kuntoon

Rauman hammashoitojono pääsi muodostumaan vuosi sitten, kun viisi hammaslääkäriä oli yhtäaikaa sairauslomalla. Aluehallintoviraston mukaan parannuksia on saatava aikaiseksi ennen joulua.

Hammaslääkärin vastaanotolla
Kuva: Jarkko Heikkinen / YLE

Raumalla ei pääse julkiseen hammashoitoon tarpeeksi nopeasti. Aluehallintovirasto patistaa  kaupunkia huolehtimaan siitä, että hoitoon pääsy saatetaan lain edellyttämälle tasolle ja että jonotusaika suun terveydenhuollossa on enintään kuusi kuukautta. Julkisen puolen hammashoitoa on Raumalla joutunut odottamaan 7-8- kuukautta.

Odotusajoista tiedotettava säännöllisesti

Parannusten tekoon annetaan aikaa  jouluviikolle asti.  Aluehallintovirasto haluaa selvityksen Raumalla tehdyistä parannuksista tammikuun puoliväliin mennessä. Lisäksi kaupunkia ohjeistetaan julkaisemaan Internetissä tiedot hoitoon pääsyn odotusajoista neljän kuukauden välein. 

Tuoreimmat aiheesta: Satakunta

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä