Ambulanssia odottavan aika voi venyä pitkäksi
Osassa Suomen kunnista ambulanssi ei tule koskaan paikalle ajoissa kiireellisissä ambulanssihälytyksissä. Osa viranomaisista pelkää, että ambulanssien määrä ja lähtövalmius jää tulevaisuudessakin kustannustehokkuuden jalkoihin.
Vuoden vaihteessa ambulanssit eivät enää ole kuntien vastuulla, vaan ensihoito siirtyy sairaanhoitopiireille. Uutta pestiään silmällä pitäen sairaanhoitopiirit kokosivat vuoden 2010 tilastoja. Tämä on ensimmäinen kerta kun ambulanssien tavoittamisviiveitä on tilastoitu kattavasti. Tiedot paljastavat suomalaisille tutun totuuden - varsinkin syrjäseudulla apua joutuu odottamaan.
- Kyllä tässä jollakin tavalla on jäänyt unholaan se, että taajamien ulkopuolellakin on ihmisiä, Pirkanmaan sairaanhoitopiirin ensihoitopäällikkö Harri Taskinen toteaa.
Potilaat joutuvat odottamaan
Esimerkiksi Tervolassa ja Pyhännällä keskimäärin yksi kymmenestä kiireellisestä tehtävästä toteutui kahdeksassa minuutissa. Kahdeksan minuuttia on aika, jossa kriittisessä tilassa oleva potilas tulisi tavoittaa.
Saimaalla sijaitsevassa Lemin kunnassa tilanne on ollut vielä huonompi - ambulanssi saapui paikalle keskimäärin puolessa tunnissa. Ambulanssi ei tullut paikalle tarvittavassa kahdeksassa minuutissa myöskään muun muassa Lumijoella ja Halsualla.
Mikäli tässä tilanteessa menetetään ne minuutit, ne kostautuvat tehohoitopäivissä.
- Mikäli tässä tilanteessa menetetään ne minuutit, ne kostautuvat tehohoitopäivissä ja tehohoitomaksussa, jotka ovat moninkertaisia ensihoitoon sijoitettuun rahaan verrattuna, Taskinen sanoo.
Luvut eivät ole mairittelevia kaikille kaupungeillekaan. Niin Oulussa kuin Lappeenrannassakin tavoitettiin vain kuusi kymmenestä kiireellisestä potilaasta kahdeksassa minuutissa. Syitä viivästymisiin riittää.
- Suurin ongelma on ollut lähtöviiveessä, eli onko yksikkö välittömässä lähtövalmiudessa, vai onko se 15 minuutin lähtövalmiudessa. Osittain syynä on myös ambulanssiverkosto. Samalla kun tehtävämäärät ovat lisääntyneet, lääkäripäivystykset ovat keskittyneet kauas, jolloin on syntynyt hirveästi ambulanssityhjiöitä, selventää Kainuun sairaanhoitopiirin ensihoitopäällikkö Jukka Angerman.
Sairaanhoitopiireillä on päätäntävalta
Tulevaisuudessa ambulanssit pyritään jakamaan sairaanhoitopiirien alueella tasaisemmin, jotta potilaiden tavoittamisajat lyhenisivät. Sairaanhoitopiirit saavat vapaasti päättää, mihin ambulanssit sijoitetaan.
Pelataanko valmiuksien kanssa riskipeliä ihmisten kustannuksella.
- Ministeriö on antanut asetuksen, jossa määritellään miten palvelutasopäätös rakennetaan, jotta siitä tulee samanlainen koko maassa. Varsinaisesti sairaanhoitopiirit päättävät itsenäisesti palvelutasosta, minkälaista palvelua he haluavat tarjota, kertoo hallitusneuvos Anne Koskela sosiaali- ja terveysministeriöstä.
Viranomainen kuitenkin pelkää, että tässä kohtaa piilee sudenkuoppa. Samaan hengenvetoon kun pyydetään parempia palveluita, vaaditaan myös kustannustehokkuutta.
- Yöaikaan, jolloin tehtäviä on tilastollisesti vähemmän, saattaa yksiköiden määrä vähentyä osassa maata. Tällöin voidaan jopa miettiä, pelataanko valmiuksien kanssa riskipeliä ihmisten kustannuksella, pohtii ensihoitopäällikkö Jukka Angerman.
Ei minimejä ministeriöstä
Ministeriössä ei ole haluttu määritellä minimitasoja lähtövalmiudelle.
- Me luotamme siihen, että sairaanhoitopiirit osaavat tehdä hyviä päätöksiä. Tietenkin seuraamme uuden terveydenhuoltolain toteutumista ja jos on tarvetta, niin valvovat viranomaiset puuttuvat ongelmiin, hallitusneuvos Anne Koskela toteaa.
Sairaanhoitopiirit suhtautuvat positiivisesti vuoden vaihteessa voimaan astuvaan muutokseen. Sairaanhoitopiireissä uskotaan vakaasti, että palvelut tulevat paranemaan huomattavasti niin pienillä kuin suurillakin paikkakunnilla. Viranomaisyhteistyöhön, jota tällä hetkelläkin toteutetaan, tullaan tulevaisuudessa panostamaan.
- Onko viranomaisapuna pakko aina kiireellisessä ensihoitopalvelussa olla ambulanssi? Sehän voi olla kuka tahansa viranomainen, joka saavuttaa potilaan mahdollisimman nopeasti. Sillä säästetään se, että silloin kun ensihoidon tehtäviä on vähän, ei kuluteta rahaa pelkästään päivystämiseen, ensihoitopäällikkö Harri Taskinen sanoo.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Kolme nuorta loukkaantui mopokolarissa Lahdessa
Mopon 16-vuotias kuljettaja ja kyydissä istunut poika loukkasivat jalkansa törmättyään henkilöauton kylkeen. Auton matkustaja loukkasi olkapäänsä.
Naisten Kymppi täyttää 30 vuotta
Helsingissä juostaan samalla Tyttöjen Kymppi, jonka osallistumismaksusta osa menee Tyttöjen Talolle.
Mikä muuttui ananasmehujupakan jälkeen - vai muuttuiko mikään?
Suomalaisilla kauppaketjuilla olisi tutkijan mukaan paljon parannettavaa tuotannon vastuullisuudessa kehitysmaissa. Pitkien tuotantoketjujen taakse on kuitenkin lähes mahdotonta nähdä ja valvoa niitä. Kaupan omien tuotemerkkien ihmisoikeusrikkomukset paljastanutta tutkijaa odottaa oikeuskäsittely Thaimaassa.
Siivouspäivän kirpputoreissa 2 800 myyntipaikkaa
Kierrätystapahtuma laajeni 89 paikkakunnalle. Mukana oli reilut 2 800 myyntipaikkaa.
Pussy Riot netissä: Meillä ei ollut edes aikomusta esiintyä festivaaleilla
Pussy Riotin nimissä kirjoitetun tekstin mukaan ryhmä ei koskaan kerro esiintymisistään etukäteen.
Venäjä kritisoi päätöstä Tampereen-konferenssista
Tampereen kaupungin johto kielsi aiemmin Venäjän uusia arvoja käsittelevän konferenssin pitämisen pääkirjasto Metson tiloissa, ja Suomi-Venäjä -seura perui samaan konferenssiin liittyvän Stalin-tilaisuuden Lenin-museolla.
Mullanhakupaikasta löytyi kranaatteja Torniossa
Sodanaikaiset kranaatit löytyivät mullanhakupaikasta, josta on viety multaa useaan taloon Torniossa. Viranomaiset tarkastavat uusien kranaattilöytöjen mahdollisuuden kaikkien multaa noutaneiden talojen osalta.
Talvivaaran nykypäästöt vasta esinäytöstä
Talvivaaran sulfaattipäästöt ylittävät lähivuosina moninkertaisesti aiemmat, lähilammet ja -järvet suolanneet jätevesijuoksutukset. Jotta yhtiö voisi jatkaa toimintaansa, se joutuu poistamaan kaivosalueelta vuosien virheratkaisujen keräämien vesien mukana lähes 50 miljoonaa kiloa sulfaattia. Viranomaiset ratkaisevat pian, minne ja millä aikataululla suolavedet lasketaan.
Pussy Riot pelkäsi henkilöllisyyden paljastumista - ryhmä katosi ja perui esiintymiset Suomessa
Pussy Riotia lähellä olevan luotettavan tahon mukaan he ovat turvassa, festivaalijärjestäjät kertovat. Tarkkaa tietoa peruuntumisille ei ole, mutta syy näyttäisi olevan huoli turvallisuudesta ja esiintyjien henkilöllisyyden paljastumisesta. Iltapäivällä ei tiedetty, ovatko kadonneet enää Suomessa.
Pirkanmaalla kaksi samanlaista nokkakolaria - loukkaantuneita kahdeksan, viisi vakavasti
Pirkanmaalla on sattunut lauantaina kaksi liki identtistä nokkakolaria. Yhteensä kahdeksan ihmistä on loukkaantunut, joista toisessa onnettomuudessa viisi vakavasti.
