Turku |

Ankka kirkossa vie perimmäisten kysymysten äärelle

- Taiteen tehtävä on kommentoida aikaa, kyseenalaistaa totuttuja ajatusmalleja, antaa näkökulmia ja inspiroida, sanoo taiteilija Kaj Stenvall. Hänen tuorein näyttelynsä on avattu Turkuun Pyhän Henrikin ekumeeniseen taidekappeliin.

Henkilöitä Pyhän Henrikin ekumeenisessa taidekappelissa.
Teokset ovat esillä Pyhän Henrikin ekumeenisessa taidekappelissa. Kuva: YLE / Minna Varjonen

- Itse asiassa en ajattele tätä ankkahahmoa ollenkaan, aiheet ovat ne olennaiset jutut. Hahmo on vain tapa tehdä asiasta hieman monimutkaisempaa ja kyseenalaistaa. Mutta olen yrittänyt käsitellä tärkeitä ja olennaisia aiheita.

- Tämä aika talouskriiseineen ja ympäristöuhkineen edellyttää, että näistä aiheista pitää omannäköisiä kannanottoja ja näkökulmia sorvata, toteaa Stenvall.

Taidekappeli ainutlaatuinen ympäristö

Kaj Stenvall pitää näyttelyä taidekappelissa mahtavana mahdollisuutena.

- Tässä ympäristössä ei mietitä, mitä ostetaan lähikaupasta.

- Tänne oli suhteellisen helppo löytää töitä, jotka liittyvät tähän ympäristöön. Perimmäisten kysymysten äärellä oleminen ja inspiroituminen ovat asioita, joita itsekin toivoo kohdallensa tapahtuvan. Taiteen ja kirkonkin tehtävä on miettiä näitä asioita, Stenvall jatkaa.

- Teoksissa oli yksittäisiä, joista ajatteli, että uskaltaako tai kehtaako. Toisaalta myös töitä, jotka ensimmäisenä tulivat mieleen tätä paikkaa ajatellessa, hymyilee Stenvall.

Kaj Stenvallin edellisestä näyttelystä Turun seudulla on kulunut jo kymmenen vuotta.

Stenvallin näyttely on esillä Pyhän Henrikin ekumeenisessa taidekappelissa 15.2.-15.4.2012.

Lähteet:
YLE Turku / Minna Varjonen

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Turku

Juuri nyt

Kotimaa

Mies ampui katolta Hyvinkäällä - nainen kuoli, 8 loukkaantui

Hyvinkäällä sattui yöllä ampumistapaus, jossa kuoli yksi ihminen ja haavoittui yhdeksän. Poliisi eristi alueen tutkintaa varten.

Hyvinkäällä yhden surmannut ja kahdeksaa haavoittanut mies on yhä karkuteillä. Poliisi kaipaa vihjeitä paikalta poistuneesta kirkkaansinisestä Toyota Hiace -pakettiautosta. Yksi vakavasti loukkaantuneista on paikalle tullut poliisi.

  • Hyvinkään kaupunki on avannut sairaalan tiloihin kriisiapupisteen. Kriisiavun tavoittaa myös numeroista (019) 415550 ja (019) 415551

  • Radio- ja tv-uutiset aina puolen tunnin välein TV1, Yle Radio 1 ja Radio Suomi.

  • Olitko paikalla? Lähetä meille kuvauksesi tapahtumista osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi. Kuvan tai videon voit lähettää samaan osoitteeseen tai numeroon 16149.

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä