Kainuu |

Appelsiini pyörii uutta reittiä kuluttajille

Vaihtoehtoiset reitit pitävät tuoretuotteet kaupassa ahtaajien lakosta huolimatta. Poikkeusjärjestelyt eivät toistaiseksi nosta ulkomaisten tuoretuotteiden hintoja.

Esimerkiksi Osuuskauppa Maakunnan tukkuri Inex Partners varautui lakkoon etukäteen. Lisäksi ulkomailta tulevien tuoretavaroiden reittejä on muutettu siten, että aiemman konttikuljetuksen sijaan tuoretuotteen lastataan rekkoihin jo esimerkiksi Saksassa.

Osuuskauppa Maakunnan toimialajohtaja Osmo Arffman ei usko tuoretuotteiden loppuvan jatkossakaan.

- Tukkurimme on hoitanut tilanteen siten, että puutetta ei ole näköpiirissä. Eikä hinnankorotuksiakaan ainakaan vielä ole minun tiedossani.

Inex Partnersin kotimaan jakeluliikenteestä vastaava Tuukka Teräväisen mukaan ahtaajien lakko teettää ylitöitä.

- Tavarat tulevat erilaisessa aikataulussa kuin normaalitilanteessa, osa aiemmin, osa myöhemmin. Se kiristää jakeluliikenteen aikatauluja. Toistaiseksi olemme selvinneet tilanteesta kuljettajien työaikajärjestelyillä, pitkillä päivillä ja aikataulurukkauksilla.

Teräväisen mukaan poikkeusjärjestelyt eivät vielä nosta tuoretuotteiden hintoja, mutta jos tilanne jatkuu pitkään, tilanne muuttuu.

- Ihan maalaisjärjelläkin voi näin ajatella. Jos aiemmin logistiikka on hiottu huippuunsa, niin ei se poikkeusjärjestelyillä hoidettuna voi olla ainakaan halvempaa.





Lähteet:
YLE Kainuu

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kainuu

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä