Arhinmäki: Guggenheimiin ei edelleenkään varaa
Kulttuuriministerin mukaan taidemuseoiden tehtävänä on kartuttaa kokoelmia ja tuoda uutta taidetta esille, kun Guggenheimin ideana on pikemminkin kierrättää näyttelyitä.
Kulttuuriministeri Paavo Arhinmäki (vas.) ei lämpene uudelleen muotoillulle Helsingin kaupungin Guggenheim-museohankkeelle. Arhinmäen mukaan kulttuuriministeriöllä ei edelleenkään ole rahoja, joita museohanke kaupunginjohtaja Jussi Pajusen johdolla havittelee.
Arhinmäen mielestä Guggenheim-museo ei myöskään toisi lisäarvoa suomalaiseen taidekenttään.
Kulttuuriministerin mukaan taidemuseoiden tehtävänä on kartuttaa kokoelmia ja tuoda uutta taidetta esille, kun Guggenheimin ideana on pikemminkin kierrättää näyttelyitä. Suomalainen taide-elämä kaipaisi sitä, että me olisimme edelläkävijöitä ja pystyisimme löytämään uusia juttuja.
Suomalainen taide-elämä kaipaisi sitä, että me olisimme edelläkävijöitä ja pystyisimme löytämään uusia juttuja.
- Suomalainen taide-elämä kaipaisi sitä, että me oltaisiin edelläkävijöitä ja pystyttäisiin löytämään niitä uusia juttuja.
Arhinmäki haluaisi myös uudistaa kulttuurirahoitusta. Hän tahtoo tietää, miten valtion jakamat tuet vaikuttavat lipun hintoihin, maksuttomiin tilaisuuksiin sekä lasten ja nuorten osallistumismahdollisuuksiin. Hän haluaisi myös saada mukaan sellaisia laajojakin kansanryhmiä, jotka eivät kovin aktiivisesti osallistu kulttuuritapahtumiin.
Valtio panostaa kulttuuriin tänä vuonna vajaat puoli miljardia euroa. Tästä kolmannes menee taiteilijoille ns. harkinnanvaraisiin avustuksiin.
Arhinmäkeä on pidetty jopa korkeakulttuurivihamielisenä, kun hän tämän vuoden valtakunnallisten tapahtumien tukia jakaessaan painotti pieniä tapahtumia suurten kustannuksella. Ilman lisärahaa jäi muun muassa Savonlinnan oopperajuhlat.
Arhinmäki sanoo, ettei tietenkään ole tappamassa korkeakulttuuria. Hänen mukaansa korkeakulttuurikenttää tulee kuitenkin ravistella ihan samalla lailla kuin populaarikultuurinkin kenttää.
- Ei voi ottaa niin, että kaikki on annettuna, että tuet nousevat tasaisesti joka vuosi riippumatta siitä, mitä tehdään.
Tuoreimmat aiheesta: Kulttuuri
Taiteilijoille haetaan töitä
Kuvataiteilijoille etsitään työllisyysmahdollisuuksia muun muassa opettamisesta ja konsultoinnista. Yhteistyötä on tehty kuntien ja yritysten kanssa.
Ruutana tuo videon ja katutanssin teatterifestivaaleille
”Tässäpä teille aforismi: Rakkaus, perseestä. Kyllä ihminen yksinkin toimeen tulee.” Ruutana on katutanssia ja videota yhdistävä teatteriteos, joka kertoo nuorten aikuisten vaikeista elämänvaiheista.
Muinainen hautausmaa kertoo: Uskonto ohjasi seksiä Egyptissä
Kovasta helteestä huolimatta muinaiset egyptiläiset halusivat siittää lapsensa juuri silloin, kun Niili tulvi Egyptille elinvoimaa. Siitä todistavat 1 800 vuoden takaisen hautausmaan vainajat.
Pussy Riotin jäsen ryhtyi syömälakkoon
Marija Aljohina haluaa tulla kuulluksi ehdonalaishakemuksensa käsittelyssä oikeudessa.
Suomen suurimmissa arkeologisissa kaivauksissa paljastui hiiltynyt Lahti
Lahden kylän historiasta halutaan kerätä lisää tietoa 1400-luvulta aina 1800-luvun lopulle. Kaivuualueen ensimmäiset jäännökset on jo löydetty.
Kriteerit kertovat, mikä on hyvää taidetta
Aalto-yliopisto on kehittämässä kriteerejä taiteellisen toiminnan laadulliseen arvioimiseen. Hanke on uraauurtava Suomessa ja harvinainen maailmanlaajuisestikin.
Lahden kaupunginteatterille uusi johtaja vasta syksyllä
Nykyinen johtaja Maarit Pyökäri toimii tehtävässään enää muutaman viikon. Sen jälkeen kaupunginteatterin toimintaa hoidetaan väliaikaisjärjestelyin.
Sisäilmaongelmat ajavat kaupunginteatterin evakkoon
Kokkolan kaupunginteatteri joutuu remonttiin terveyshaittojen takia. Huono sisäilma on aiheuttanut oireita näyttelijöille. Korvaavia tiloja haetaan Jungsborgilta.
Kesäteatterin tähdet hytisevät ulkolavalla toppatamineissa
Heinolan kesäteatterin komedia Diivat sai näyttelijät Sari Havaksen ja Vesa Vierikon päättämään kesätyötaukonsa ja irrottelemaan ulkonäyttämöllä. Pimeissä bunkkereissa harjoittelemaan tottuneet konkarit nauttivat ulkoilmatyöpaikasta.
Elina Knihtilästä näyttelijäntyön professori
Näyttelijä Elina Knihtilä aloittaa Taideyliopiston Teatterikorkeakoulun näyttelijäntyön professorina elokuun alussa.
