Arttu Silvast: Koska pitää lopettaa Legojen rakentelu?
Se tapahtuu lähes joka kerta kun olen ostoksilla tavaratalon leluosastolla kummi- tai sukulaislasten syntymäpäiviä varten: haluan ostaa itselleni Legoja, tai vähän tarkemmin, haluan ostaa itselleni Star Wars- tai tekniikkalegoja. Koottavat pienoismallit osuvat myös usein silmiin.
Mutta sehän ei millään käy päinsä: näin kolmenkympin ylittäneenä identiteetti ei tahdo antaa periksi. Silti, kyllä se Lego Star Wars Millenium Falcon kiinnostaa ihan yhtä paljon kuin se kiinnosti 12-vuotiaana, jos sellaisia silloin oli vielä edes markkinoilla. Epäilenkin tulleeni huijatuksi, etenkin kun katson isoimpien Lego Star Wars -lelujen hinnastoa.
En ole näihin ainakaan vielä langennut, sen sijaan olen alkanut harrastaa kalastamista ja uistelua. Voin tuhlata useita satasia uusiin vieheisiin, kalastuslupiin ja uistelureissuihin ja keräillä samalla vaikkapa erilaisia jigejä. Kalastushan on klassisesti varsin miehinen harrastus tai ainakin vähintään urheilua. Yhtä lailla hyväksyisin itselleni moottoripyörä- tai autoharrastuksen: on paljon miehisempää ja aikuisempaa rassailla moottoripyöriä tai autoja kuin liimailla kasaan muovisia avaruusaluksia.
Eräänä päivänä selaillessani Vauva-lehden keskustelufoorumia huomasin ketjun, jossa muuan äiti oli erittäin huolestunut 11-vuotiaan poikansa innostuksesta ruotsalaiseen Minecraft-peliin. Vaikka huoli liittyi enemmänkin mukulan liialliseen ajankäyttöön tietokoneen parissa, sain jälleen huomata, että minulla on samanlaisia intressejä kuin 11-vuotiailla.
Itse välttelin tietoisesti Minecraftia aina siihen saakka, kunnes peli tuli muutama kuukausi sitten saataville konsolipuolelle. Välttelin, koska aikuisena minulla ei pitäisi olla liiemmin aikaa pelata konsolipelejä kahdeksaa tuntia illassa. Peliin lopulta langettuani sain kuitenkin huomata, että idealtaan tämä varsin järjetön ja käytännössä Lego-palikoista koostuva Minecraft aiheuttaa syvällistä riippuvuutta heti ensimmäisten pelituntien jälkeen, ihan myös näin aikuiselle miehelle.
Vaikka pelaaminen saattaa näyttäytyä joskus lapsellisena touhuna, ei sen aivojen viriliteettiä, luovuutta ja vuorovaikutustaitoja lisäävää vaikutusta saisi vähätellä.
Minecraftissahan ei varsinaisesti ole mitään juonta, ainoana suuntaa-antavana elementtinä on vuorokausirytmi: öiseen aikaan avoin pelimaailma täyttyy zombeista, nuolia ampuvista luurangoista, hämähäkeistä ja vahingossa koodausvirheestä syntyneistä “creepereistä”. Tästä johtuen yleensä pelin ensimmäisenä tavoitteena on oman pienen suojan tai talon rakentaminen, mutta siinäpä se onkin sitten. Tästä voidaankin sitten pelituntien lisääntyessä liikkua yhä vaativampien ja kunnianhimoisempien projektien pariin.
Yleensä ensimmäisen hökkelinsä pelaaja rakentaa helposti saatavilla olevista materiaaleista kuten maa-aineksesta, hiekasta, puusta tai kivestä. Peli tarjoaa kuitenkin laajan skaalan erilaisia materiaaleja ja niiden yhdistelmiä. Jotkut perinteisetkin materiaalit vaativat suhteellisen paljon säätämistä ja ruuvaamista, osa hienoimmista materiaaleista löytyy todella syvältä maan alta.
Esimerkiksi lasia voi tuottaa ainoastaan polttamalla hiekkaa. Lasin polttamiseen taas tarvitaan hiiltä, jota saa joko louhimalla tai polttamalla puuta. Polttamista varten taas tarvitaan uuni, jonka voi rakentaa kivestä. Lasipalatsin tai kasvihuoneen rakentaminen pitää pelaajan siis kiireisenä ainakin muutaman pelissä olevan parikymmentä minuuttia kestävän vuorokauden ajan.
Minecraftin todellisena suolana on tietysti se, että sitä voi pelata verkossa kavereitten kanssa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että pelaajilla voi olla yhteisiä rakennusprojekteja. Peli ei myöskään suoranaisesti ohjaa pelaajien väliseen keskinäiseen kilpailuun, vaan enemmänkin yhteistyön tekemiseen. YouTubea tai verkkoa selaillessa on helppo huomata, että pelin ympärille on kehittynyt täysin oma kulttuurinsa.
Minecraft on nerokas yhdistelmä tutkimusmatkailua, uusien asioiden löytämistä maan alta ja oman luovuuden viemistä aina äärimmäisyyksiin asti. Ironista muihin myynnillisesti kovan luokan peleihin verrattuna Minecraftissa on sen graafinen kökköys. Jos joku muistaa vielä Dire Straitsin Money for Nothing -musiikkivideon tietokoneanimaatiot, pelin graafinen ulkoasu on kutakuinkin sama. Valo, joka on pelissä itse asiassa hyvin keskeisessä asemassa, on toteutettu fysiikan lakeja mukaillen ja todella hienosti.
Länsimainen nuoriso aikuistuu yhä vanhemmassa iässä. Onneksi tutkimuksissa aikuisuuden mittareina pidetään työelämään siirtymistä, oman perheen perustamista ja muuttamista pois kotoa, ei pelaamista tai Legojen rakentelua. On kuitenkin muistettava, että hienoimpia asioita mitä uusi teknologia voi meille tarjota on nopeus ja sitä kautta vapautuva aika leikkimiseen ja pelaamiseen. Ainakin itse haluan uskoa, että molemmat edelliset tekevät meistä yhä luovempia ja alttiimpia uusille hyville ja toivottavasti myös hyödynnettäville ideoille, olimmepa me sitten yksitoista tai kolmekymmentäyksi täyttäneitä.
Vaikka pelaaminen saattaa näyttäytyä joskus lapsellisena touhuna, ei sen aivojen viriliteettiä, luovuutta ja vuorovaikutustaitoja lisäävää vaikutusta saisi vähätellä. Siksi olisinkin vanhempana enemmän huolissani esimerkiksi lapseni televisionkäytöstä kuin pelaamisesta.
Kirjoittaja on vapaa toimittaja ja Nokian yhteisömanageri
Tuoreimmat aiheesta: Blogi
Pekka Ervasti: Ketjukirje Jemenistä
Terveisiä täältä Jemenistä! Kautta kahleitteni, minua on kohdeltu hyvin.
Kari Haakana: Uutispaaston jälkeen
Kuukauden uutispaaston jälkeen ripseni eivät ole pidentyneet, mutta suhteeni uutisiin on muuttunut.
Jari Korkki: Sanni, Lottotyttö
Kokoomuksen nuorisokerhon mainio kansanedustaja Sanni Grahn-Laasonen on mukava ihminen ja tuore äiti, josta vilpittömät onnittelut. Tapasimme tiistaina ja vaunuunkin kurkistin, kirjoittaa Jari Korkki blogissaan.
Jyrki Kasvi: Yksityisyys on katoavaista
Poliisien lisäksi pitää luottaa myös poliitikoihin, joiden säätämiä lakeja poliisit panevat toimeen, muistuttaa Jyrki Kasvi blogissaan.
Ruben Stiller: Sinä – panttivanki
Suomi on tyly maa. Täällä vapautettu panttivankikin leimataan valtion kustannuseräksi. Uhrit näyttävät olevan epäilyksenalaisia, kunnes toisin todistetaan, kirjoittaa Ruben Stiller blogissaan.
Pekka Ervasti: Arkadian Puuhamaa
Eduskunnan istuntosali on kuin HIFK:n matsi. Aina sattuu ja tapahtuu, kirjoittaa Pekka Ervasti blogissaan.
Kari Haakana: Embargo meni jo
Miksi et ole lukenut yhdenkään suomalaisen tiedotusvälineen arviota Kultahattu-elokuvasta, vaikka kriitikot ovat sen jo nähneet? Koska arvostelijat sitoutuvat elokuvien tekijöiden ja levittäjien vaatimuksiin kritiikkien ja jopa tweettien julkaisuaikataulusta. Käytäntö on outo ja vanhentunut, pohtii Kari Haakana blogissaan.
Petri Kejonen: Suomen paikka Rupertin karttapallossa
Suomi on vuosikymmeniä pyristellyt irti idän otteesta. Suomettumisen alla eteni lännettyminen. Kirkkaimpana kruununa Suomen jäsenyys Euroopan unionissa. Rupert Murdoch ei ole tästä projektista kuullut.
Anna Perho: Melkein totta
Supersiskojen kannattaisi viestiä tavalla, joka on totta, kirjoittaa Anna Perho blogissaan.
Sanna Ukkola: Kuka pelkää huntunaista?
Islamofobia on uusi musta. Kankaanpalasta tulee mieleen terrorismi ja murhanhimoinen uskonnollinen vakaumus.

Kommentoi aihetta
(10 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Rouva
Ilmoita asiattomasta kommentistaHaluan vain sanoa, että osta Arttu niitä Legoja. Me toivoimme häälahjaksi paljon legoja ja joka vuosipäivä mies saa pakkauksen lisää. Kaikenikäisillä on oikeus olla luova. Ja jotkuthan vaikuttavat luovuudellaan Suomen BKT:hen, joten teidän työpaikallakin tulisi olla rakentelupisteitä. Mene kaupoille jo tänään, eikä vasta asiakasomistajapäivänä.
Legoilla rakentelija
Ilmoita asiattomasta kommentistaHyä kirjoitus, itsekin rakentelen Legoilla lähes päivittäin.
Palikka
Ilmoita asiattomasta kommentistaSanonta pojat ovat poikia pätee myös aikuisiin miehiin, joten legoja vaan ostamaan. Ainakin meillä Helsingissä asenneilmapiiri on salliva kaikille hauskoille harrastuksille ja peleille. Miehisyyden mittaa eivät sanele muut ja päätä miehen puolesta mitä mies voi tai ei voi harrastaa. Sen päättää tosi mies itse. Legolippu salkoon ja tarvittaessa samanmielisten kanssa lego-pride!
AT
Ilmoita asiattomasta kommentistaMinecraftin paras puolihan on juuri se että se on valtava lego laatikko. Muutamalla pelaajien tekemällä "modilla" eli muunnoksella peliin saa jopa lego technic kaltaisia toimintoja monimutkaisine koneineen. Ei tämä tietenkään korvaa legoilla rakentelua täysin mutta on paljon halvempaa.
Teknologia tuo vastuuta
Ilmoita asiattomasta kommentista"On kuitenkin muistettava, että hienoimpia asioita mitä uusi teknologia voi meille tarjota on nopeus ja sitä kautta vapautuva aika leikkimiseen ja pelaamiseen."
Mielestäni teknologia luo paljon hienoja asioita, mutta onko teknologia sitonut varsinaista vapaa-aikaamme itse asiassa enemmän? Olemmeko liian hektisiä myös vapaa-ajalla ja jatkuvassa ylivireystilassa?
Teknologia on luonut paljon hienoja vempeleitä, parantanut terveydenhuolotoa, eliniän odotetta, mahdollistanut avaruuteen pääsyn ja monia muita hienoja asioita, muta se on myös tuhonnut paljon luontoa sekä ympäristöä, mahdollistanut jarkyttäviä tappokoneita jne. Teknologia tuo mukanaa todella paljon vastuuta ja mielestäni ihmiset ovat olleet teknologisella saralla todella vastuuttomia holistisesti ajatellen.
Battlefield
Ilmoita asiattomasta kommentistaAikuisillakin on oikeus pelata, suurin osa vaan
ei osaa ja sit ne sanoo että on muka tyhmää.
Niillä ei vaan riitä kärsiällisyys.
joop...
Ilmoita asiattomasta kommentistaNaulan kantaan!
Itse oon 31v mies ja legokipinä iski itseeni lapsuusvuosien jälkeen pari vuotta sitten. Nykyään hyllyä koristaa viisi suurehkoa Star Wars-alusta ja lisää luulatavasti tulee.
Aikainen aikuinen
Ilmoita asiattomasta kommentistaKaikki leikkivät jollakin, jotkut tosiaan niillä kalastuvälineillä, golfilla, viineillä, yms, toiset taas leikkivät peleillä, pasianssista räiskintäpeleihin. Aikuistumisella tai sen puutteella ei ole leikkimisen kanssa mitään tekemistä.
Aikuistuminen on sitä, että aletaan kantaa vastuuta läheisistä, eikä tuuliviirin tavoin muuteta mieltä ja rikota annettuja sopimuksia. Ja totta on, että tämä aikuistuminen tapahtuu Suomessa yhä myöhemmin ja myöhemmin, ikävä kyllä. Ainakaan täällä pääkaupunkiseudulla eivät vielä kolmikymppisetkään ole vielä kypsiä ottamaan vastuuta, vaan he haluavat olla villejä ja vapaita murkkuja.
Tee
Ilmoita asiattomasta kommentistaKuulostaa tutulta. Itse pääsin lego-maniasta kun nyt jo aikuiset poikani rupesivat vastaamaan lego-kommentteihini kaupassa ihmettelevillä katseilla. Onneksi eivät kuitenkaan sanoneet mitään. Hauskoja värkkejä ovat silti. Ja tullee niitä tyttären- ja pojanpoikiakin kait jossain välissä...
PK
Ilmoita asiattomasta kommentistaEn ymmärrä miksi pitäisi murehtia siitä, että joku saattaa pitää harrastusta lapsellisena. Kun aikuisena vihdoin on rahaa hankkia ne lelut mitä haluaa, kannattaa tätä etua käyttää hyödykseen - eikä tarvitse edes käyttää tekosyytä että "veljentytöillehän minä näitä leegoja vain ostan...". Näin 30-vuotiaana leikin Legoilla, pelaan lautapelejä, tietokonepelejä, konsolipelejä, roolipelejä ja korttipelejä. Olen myös ostanut itselleni pehmoleluja ja yllätysmunia - muulloinkin kuin pääsiäisenä.
Urheilukin on leikkiä, vaikka siihen onkin aikuisuuden todistamiseksi lisätty säännöt. Leikki on tärkeää aikuisenakin esimerkiksi stressinhoidon ja luovuuden kannalta. Jo sen takia kannattaa ylpeästi leikkiä ja hankkia itselleen leluja ja pelejä, että saisi näitä ihmisten kuvitelmia leikkimisen lapsellisuudesta rikottua. Ihan yhtä hyvä syy on se, että se on erittäin hauskaa!