Asuntomessuja kaavaillaan Seinäjoelle
Asuntomessut suunnitellaan järjestettäväksi Seinäjoella vuonna 2016. Messualue sijaitsee osin nykyiseen Simunan ja Huhtalan kaupunginosan asuntoalueeseen ja Kyrkösjärveen rajoittuvalla alueella.
Seinäjoen kaupunki ja Osuuskunta Suomen Asuntomessut valmistelevat asuntomessujen järjestämistä Seinäjoella vuonna 2016. Seinäjoen kaupunginhallitus käsittelee asiaa ensi maanantaina. Osuuskunta Suomen Asuntomessut puolestaan ottaa asian käsittelyyn ensi viikon keskiviikkona. Etelä-Pohjanmaalla ei ole aikaisemmin järjestetty asuntomessuja.
Messualueella ei ole toistaiseksi oikeusvaikutteista kaavaa, mutta asemakaavan laadinta on vireillä. Alue on kokonaan kaupungin omistuksessa ja se on suuruudeltaan noin 13 hehtaaria.
Asuntomessujen järjestäminen edellyttää, että alueelle rakennetaan vähintään kolmekymmentä erityyppistä yhden perheen omakotitaloa ja tämän lisäksi rivi-, pari- ja kerrostaloasuntoja.
Messujen teemaksi on suunniteltu muun muassa rakennetun vesistön hyödyntämistä. Tämän valtakunnallisestikin poikkeuksellisen teeman vetovoimatekijäksi nousee Kyrkösjärven tulvasuojeluallas.
Teemoja ovat myös Pohjalainen rakennustaito sekä elämysliikunta. Etelä-Pohjanmaan voimakkaaseen rakennustuotantosektoriin kuuluvat mm. hirsitalovalmistajat, puurakentaminen yleisemminkin, teräsrakentaminen, julkisivurakentaminen sekä huonekaluvalmistajat. Messualueeseen kytkettäisiin myös Kyrkösjärven ja Jouppilanvuoren alueen elämysliikuntareitistöt ja -kohteet.
Asuntomessujen oheiskohteeksi on kaavailtu Törnävän vanhan sairaala-aluetta, joka edustaa teemallisesti historiallisen sairaalamiljöön uusiokäyttöä.
Tuoreimmat aiheesta: Pohjanmaa
Merikotkan pesäpuu kaadettu Korsnäsissa
Poliisi on tänään saanut ilmoituksen Ely-keskukselta kaadetusta puusta jossa oli merikotkan pesä. Kyse ei voi olla vahingosta, sillä pesäpuu oli merkitty rauhoitetuksi.
Työt jatkuvat Seinäjoki-Oulu radalla
Seinäjoki-Oulu ratahankkeessa vuosi 2012 on työntäyteinen. Työt ovat jo hyvässä vaiheessa, mutta myös tulevana kesänä ratatyöt vaikuttavat jonkin verran junaliikenteeseen.
Ruokaperunan istutus täydessä vauhdissa
Syys- ja talviperunan istutus on päässyt tällä viikolla täyteen vauhtiin. Istutuksia on hidastanut viileä kevät. Samasta syystä myöskään paikkallista varhaisperunaa ei kannata odotella juhannuspöytään.
Hirvet harhailevat Vaasan moottoritiellä
Poliisi kehottaa autoilijoita Vaasan moottoritiellä lähiviikkoina varovaisuuteen. Emon karkottamat vuoden ikäiset hirvivasat ovat Vaasan moottoritiellä jokavuotinen ilmiö. Hirviä on eksynyt myös kaupungin keskustaan.
Suupohjan radalla juhlitaan
Suupohjan rata täyttää 100 vuotta. Aikoinaan Suupohjan radalla kulki myös henkilöliikennettä. Nykyään liikenne on pelkästään tavarankuljetusta, mutta juhlapäivän kunniaksi radalla kuljetetaan museojunalla matkustajia.
Ilmajoen kunta pitää Yli-Lauroselan museon auki
Museovirasto sulki talomuseon, mutta nyt kunta lähtee ainakin kesän ajaksi vetämään toimintaa. Museo on auki kesäkuusta elokuuhun. Ilmajoella on perustettu työryhmä miettimään museon tulevaisuutta.
Seinäjoen itäisen ohikulkutien yleissuunnitelmalle lainvoima
Korkein hallinto-oikeus on hylännyt Seinäjoen itäisen ohikulkutien yleissuunnitelman hyväksymispäätöksestä tehdyt valitukset. Tiesuunnitelma lähtee seuraavaksi lausuntokierrokselle kuntiin.
Valmistuvia muistetaan tänään
Monissa oppilaitoksissa vietetään tänään valmistujaispäivää. Maisterit saavat todistuksensa ja myös alueen ammattikorkeakouluissa juhlitaan tutkintonsa suorittaneita. Seinäjoen ja Vaasan AMK:sta valmistuneiden nimet löytyvät myös täältä!
Alisuorittanut VPS ryhdistäytyi HJK:n kustannuksella
Steven Morrisseyn maali riitti VPS:lle yllätysvoittoon kotiottelussa mestari-HJK:ta vastaan. Helsinkiläisten viiden ottelun mittainen voittoputki katkesi.
Kaapeli-tv pimeni kymmenissä tuhansissa kodeissa Pohjanmaalla
Anvian kaapeliverkko pimeni suurelta osin päivällä eri puolilla pohjalaisaluetta. Ongelma kosketti laajimmillaan lähes puolta Anvian kaapeliverkon asiakaista, eli yli 33 000 taloutta.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.