Aung San Suu Kyin rajoitettu vapaus
Myanmarin sotilasjuntan vangin, Aung San Suu Kyin, vapauttaminen on saanut maailmalla varovaista kiitosta. Vapautusta ei voikaan pitää merkkinä entisen Burman sotilasjuntan pehmeydestä. Päinvastoin. Suu Kyi joutuu miettimään jokaista sanaansa tarkkaan, ettei hän päätyisi uudelleen kotiarestiin.
Myanmar eli entinen Burma on eksoottinen Kaakkois-Aasian maa, jonka buddhalainen kulttuuri ja kovaotteinen sotilaskuri herättävät kummalla tavalla monien länsimaisten ihmisten kiinnostusta. Kun punakaapuiset munkit lähtivät kymmenin tuhansin osoittamaan mieltään sotilasjunttaa vastaan syksyllä 2007, tukimielenosoituksia pidettiin Suomessakin. Solidaarisuusinnossa työpaikoille tultiin punaisessa paidassa.
Ei siis ihme, että maailman tunnetuimman mielipidevangin tittelin saaneen Aung San Suu Kyin vapautus on hyvä uutinen. Suu Kyin henkilökohtaisille faneille ja kannattajille. Ihmisoikeuksien ja demokratian puolustajille. Myanmarin luonnonrikkauksia hamuaville kansainvälisille sijoittajille. Muuttuvatko maailman kovaotteisimpiin kuuluvan maan kasvot niin ihmisystävällisiksi, että sen kanssa voi vihdoin puristaa kättä?
Juntta on voimansa tunnossa
Suu Kyi esiintyi helpottuneena, mutta varovaisen oloisena puhuessaan vapautuksen jälkeen sadoille kannattajilleen kotinsa ulkopuolella Yangonissa eli entisessä Rangoonissa. Moni ihmetteli, miksei hän arvostellut kärjekkäämmin sotilaita, jotka olivat teljenneet hänen 15 vuodeksi vankeuteen, estäen mm. tapaamiset Britanniassa asuvien lasten kanssa. Sen sijaan hän ojensi rauhan kättä vangitsijoilleen.
Suu Kyillä on syynsä olla varovainen. Itse vapautustapahtuma kertoo osin siitä, että sotilasjuntta tuntee olevansa vahvasti vallan kahvassa. Vapautusta on pidetty merkkinä siitä, että kenraalit eivät koe oppositiojohtajaa enää minkäänlaisena uhkana. Suu Kyin NLD-puoluekaan ei ole enää uhka. Se boikotoi valheellisina pitämiään vaaleja, mistä syystä se lakkautettiin.
Marraskuun alun vaaleilla juntta on siirtämässä valtaa itse hyväksymilleen puolueille - edustajille, jotka ovat vaihtaneet sotilaspuvun longyihin, perinteiseen miesten saronkiin. Kenraali Than Schwetä tyynnyttää moni seikka. Armeija vaikuttaa tällä hetkellä uskolliselta vanhalle kenraalille. Oppositio on vaalien laillisuutta koskeneen kiistelyn takia hajanainen. Osa lukuisista etnisistä vähemmistöistä on saatu solmimaan rauhansopimuksia armeijan kanssa.
Maailma on muuttunut vankeusaikana
Niin Myanmarissa kuin maan ulkopuolellakin arvaillaan nyt kuinka näkyvän poliittisen roolin pitkään päivänpolitiikan ulkopuolella ollut Suu Kyi ottaa. Toistaiseksi oppositiojohtaja on sanonut kuuntelevansa herkällä korvalla mitä hänen kannattajansa tahtovat. Vankeusvuosinaan hän on pystynyt pitämään ulkomaailmaan vain rajoitettua yhteyttä, ja on jo hämmästellyt mm. kännyköiden yleisyyttä.
Arvailujen varassa on myös se, aiheuttaako vapautus uusia säröjä perinteisissä valtapiireissä. Herättävätkö Suu Kyin sovinnolliset puheet mahdollisesti pinnan alla ollutta kapinaa joissakin hallintoa edustavissa ihmisissä.
Aung San Suu Kyi voitti edelliset parlamenttivaalit vuonna 1990 pitkälti siksi, että hän on Burman kansallissankarin, maan itsenäisyyden isänä pidetyn Aung Sanin tytär. Myös äiti oli tunnettu diplomaatti. Suu Kyi oli tullut vuonna 1988 kotimaahansa tapaamaan sairasta äitiään ja sattui keskellä nousevaa opiskelijoiden demokratialiikettä. Hän voitti kahdessa vuodessa kovassa poliittisessa kurissa elävien burmalaisten sydämet.
Burman kenraaleille hän pysyi kuitenkin aina sydämensä vieraalle vallalle myyneenä ja siksi sopimattomana valtaan. Olihan hän mennyt vuonna naimisiin brittiläisen Tiibet-tutkijan kanssa ja asettunut asumaan Oxfordiin.
Suuri henkilökohtainen uhraus
Aung San Suu Kyin kotiarestikierre alkoi jo hieman ennen vuoden 1990 vaalivoittoa. NLD sai yli puolet äänistä, mutta vaalitulos mitätöitiin. Seuraavana vuonna hän sai Nobelin rauhanpalkinnon, mutta vuodesta 1962 asti hallinnut juntta ei hellittänyt otettaan. Suu Kyi on tosin vapautettu kotiarestista lyhyiksi ajoiksi esimerkiksi vuosina 1995 ja 2002. Molemmilla kerroilla kannattajia innostaneet julkiset esiintymiset johtivat siihen, että vapaus päättyi lyhyeen.
Suu Kyille henkilökohtaisesti vapauden täytyy olla todella iso asia. Hän odottaa varmasti mm. Britanniassa asuvien lastensa tapaamista. Nuorempi poika, Kim Aris, odotti vapautusta Bangkokissa jonottamalla monasti evättyä viisumia Myanmariin. Hän tapaa äitinsä ensimmäistä kertaa kymmeneen vuoteen, jos saa viisumin.
Koko vapautusuutinen näyttää toistaiseksi tuoneen rauhankyyhkyn sulan Myanmarin sotilasjuntan hattuun, mutta vaatii lisää aikaa ennen kuin voidaan arvioida johtaako yhden oppositiovangin vapautus maassa suurempaan muutokseen. Tarvitseeko Myanmarin johto myös eri arvomaailman omaavien länsimaiden tukea, vai riittääkö kumppanuus Kiinan kanssa?
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Naton ilmaiskusta siviiliuhreja Afganistanissa
Naton ilmaiskun kerrotaan surmanneen kahdeksan hengen perheen Afganistanissa. Myös viisi Nato-sotilasta on saanut surmansa erillisissä iskuissa viikonlopun aikana.
Golden Gate -silta täyttää 75 vuotta
Golden Gate -sillan vuosipäivää juhlistetaan tänään San Franciscossa muun muassa ilotulituksella.
Loreen lauloi Ruotsin voittoon
Ruotsi on voittanut Euroviisut. Ennakkosuosikkeihin lukeutunut Loreen voitti viisut ylivoimaisesti Euphoria-hitillään. Toiseksi eniten ääniä sai Venäjä. Kolmanneksi kisassa tuli Serbia.
Kapinallisryhmät yhdistyivät Malissa
Tuaregien tärkein kapinallisryhmä MNLA-sissiliike ja islamistinen Ansar Dine ovat päättäneet yhdistää voimansa. Ne haluavat Azawadin alueen Malin pohjoisosassa itsenäiseksi.
Lähde: Hollannissa tuomittu 90-vuotias natsirikollinen kuollut
Klaas Carel Faber eli Saksassa eikä joutunut suorittamaan rangaistusta.
YK-tarkkailijoiden johtaja: Houlan uhrien joukossa lukuisia lapsia
YK:n tarkkailijat löysivät Houlan alueelta yli 90 ruumista.
Kiina kimmastui Dalai-laman Itävallan-vierailusta
Liittokansleri Werner Faymann sanoi päättävänsä itse, kenet tapaa.
Uusi demokratia ohitti Syrizan kannatusmittauksissa
Viiden kannatusmittauksen mukaan säästöpakettia tukevan Uuden demokratian kannatus on 25,6 - 27,7 prosenttia ja säästöohjelmaa vastustavan Syrizan 20,1 - 26,0 prosenttia.
Moskovassa mieluisa vieras Serbiasta
Serbian tuleva presidentti lämmittelee suhteita Venäjään. Venäjä lupasi suurlainan Serbialle.
Vatikaani vahvisti paavin hovimestarin pidätyksen
Hovimestarin hallusta löytyi luottamuksellisia dokumentteja.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.