Auto ilman käsirahaa ja tuhat euroa tilille
Autokaupan kilpailu kiristyy. Tilanne näkyy nyt entistä kovempina tarjouskampanjoina. Uuden auton voi esimerkiksi ostaa jo ilman käsirahaa, ja kauppa on lisäksi valmis maksamaan tilille selvää rahaa.
Hämeenlinnalaisessa autokaupassa uuden keskiluokan perheauton voi saada omakseen ilman käsirahaa, ja liike vieläpä maksaa ostajan tilille tuhat euroa.
- Tarjouksia on ollut ja tulee aina olemaan. Jossain annetaan talvirenkaat, matkalahjakortteja, joku antaa pisteitä maidon ostamiseen. Me katsotaan, että kuluttaja on valveutunut, emmekä halua rajata, mitä alennuksella tehdään, selittää Vaunulan toimitusjohtaja Timo Nieminen.
Kilpailijan mielestä vaarallista
Kilpailija pitää käsirahatonta kauppaa jopa vaarallisena.
- Äkkiä käy niin, että kun asiakas haluaa muutaman vuoden päästä vaihtaa auton, niin vaihdokin hinta on halvempi kuin mitä on rahoitettavaa määrää. Välirahaa joutuisi maksamaan useita tuhansia, ja useimmilla ei ole tähän mahdollisuutta, toteaa myyntipäällikkö Juha Rupponen Hämeenlinnan Auto-Ilveksestä.
Autoala nousemassa kuopasta
Autoala on paininut vakavissa vaikeuksissa. Siksi esimerkiksi amerikkalaisen autonvalmistajan, General Motorsin hiljattainen ilmoitus miljardivoitosta yllätti. Autoalan asiantuntijan mukaan jättituet ja toisaalta leikkaukset ovat tehonneet ja Kiinan, sekä muutaman muun maan vienti on alkanut vetää.
- Myynti on lähtenyt kasvuun, ja on päästy yli, mutta onhan ala rakennemuutoksen edessä ja tehtävät mitä on tehty, eivät vielä riitä. Varmasti joudutaan miettimään tehtaiden sijoituspaikkoja ja muuta vielä, arvioi Autoalan Keskusliiton toimitusjohtaja Pekka Rissa.
Automyynti vielä kaukana tavoitteista
Suomessa automyynnin pohjakosketus saavutettiin viime vuonna. Ensirekisteröintijä oli 91 000. Tänä vuonna myyntiennustetta on jo pariin kertaan nostettu. Autoala arvioi, että uusia autoja rekisteröidään 108 000. Se jäänee silti kauas tavoitteesta. Autoalan Keskusliiton mukaan tyydyttävä tahti olisi 140 000 - 150 000 autoa vuodessa.
- Sitä tahtia autokantakin saataisiin uudistettua päästötavoitteiden mukaisesti, arvioi Rissa.
Tervakoskelainen Hannu Melvas lähti koeajolle mielenkiinnosta uutta mallia kohtaan. Käsirahaton kauppa ja tuhatlappunen eivät häneen tehoa.
- No ei ole minua vastaan tämmöinen tarjous vielä tullut missään, mutta en usko, että sen pohjalta vielä autoa vaihtaisin. Kyllä siinä täytyy olla muuta sisältöä, hän toteaa.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Hätätiedote Hyvinkään alueelle
Itä-Uudenmaan poliisi tiedottaa
Nainen kuoli Hyvinkään ampumavälikohtauksessa - useita hengenvaarassa
Hyvinkäällä on ammuskeltu perjantain ja lauantain vastaisena yönä kello 2. Ainakin yksi nainen on kuollut ja useita ihmisiä on loukkaantunut vakavasti, kertoo Itä-Uudenmaan poliisi. Osa loukkaantuneista on hengenvaarassa.
Varsinais-Suomen hätäkeskus tiedottaa
Ruskolla Vahdon Kirkkotiellä palaa rivitalo, josta aiheutuu runsasta savua. Alueen lähistöllä olevia asukkaita pyydetään sulkemaan ikkunat ja ilmanvaihto.
Rivitalo paloi Ruskolla
Huoneistopalo levisi rivitalon kaikkiin asuntoihin. Yksi ihminen on toimitettu häkämyrkytyksen takia sairaalaan.
Kaksi kuoli tulipalossa Kuopiossa
Tulipalossa kuolleet ovat ehkä talossa asunut pariskunta.
Nuoret miehet ottavat turhia riskejä vesillä
Parikymppiset miehet veneilevät ja uivat alkoholin vaikutuksen alaisena selvästi ikäisiään naisia enemmän. Myös pelastusliivien käytössä on suuria eroja sukupuolten välillä. Tutkijat ja asiantuntijat epäilevät, että taustalla on miehinen machokulttuuri.
Arviomätkyt uhkaavat yhä veronkiertäjiä
Esimerkiksi verovuonna 2010 veroja määrättiin arvioimalla yli 12 000 verovelvolliselle. Yleisimmin arvioverotus liittyy yritystoimintaan.
Älypakkaus neuvoo ja tarkkailee
Maitopurkit ja lääkepakkaukset voivat kohta olla media muiden joukossa. Pakkauksiin lisättävät sirut ja koodit antavat lisätietoa ja opastavat, mutta voivat myös kerätä tietoa tuotteen ostajasta.
Oulun ravintola-ampujalla ehkä Diablos-yhteys - useita kotietsintöjä
Oululaisen ravintola Tivolin lähistöllä varhain perjantaiaamuna ammuskelleella epäillään olevan yhteyksiä moottoripyöräjengi Diablosiin. Poliisi teki perjantaina lukuisia kotietsintöjä, joiden tuloksena takavarikoitiin ampumatarvikkeita.
Videoyhteys pitää hoitajan aina tavoitettavissa
Videoyhteys voi korvata tai siirtää vanhusten kotihoidon käyntejä. Parhaillaan testivaiheessa oleva virtuaalihoito-palvelu otetaan Helsingin kaupungin kotihoidossa laajempaan käyttöön ensi vuoden alussa.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.