Ulkomaat |

Britannia verottaisi kansainvälistä valuutanvaihtoa

Britannia kehottaa G20-maita harkitsemaan kansainvälisen valuutanvaihtoveron käyttöönottoa. Brownin mukaan Tobinin verona tunnettu vero suojaisi osaltaan maailmaa uusista laajoilta talouskriiseiltä. Hän sanoi, että vero saisi rahoituslaitokset kantamaan vastuuta toimistaan.

Brown puhui kehittyvien maiden ja teollisuusmaiden G20-ryhmän kokouksessa Skotlannin St. Andrewsissa.

Hän kiirehti maita myös sopimaan ilmastonmuutoksen torjunnan rahoituksesta. Näillä näkymin ensi kuun Kööpenhaminan ilmastokokouksessa ei päästä vielä sopuun keskeisistä kiistoista.

Ranskalaislähteen mukaan ilmastokysymystä ei käsitellä laajemmin Skotlannin-kokouksessa.



Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä