Ulkomaat |

Bush ja Kerry kohtaavat tv-väittelyssä

Yhdysvaltain presidentti George Bush ja demokraattien haastajaehdokas John Kerry kohtaavat varhain perjataiaamulla ensimmäisessä tv-väittelyssään.

Vaaliväittelyä käydään kansallisesta turvallisuudesta ja Irakin tilanteesta. Kysymysten aihepiiri on jo pitkään ollut presidenttiehdokkaiden tiedossa.

Kerry on soimannut Bushia Irakin-sodan aloittamisesta. Bush taas syyttää Kerryä jahkailusta ja sanoo tämän olleen mukana päättämässä sotaretkestä.

Tosin asiantuntijoiden mukaan asiakysymysten hallintaa tärkeämpää on se, millaisen vaikutelman ehdokkaat itsestään antavat. Molemmat ehdokkaat ovatkin harjoitelleet väittelyä varten jo viikkoja.

Väittely nähdään suorana YLE24-kanavalla klo 4.00-6.00. Lähetystä ei tekstitetä tai selosteta suomeksi.

Presidenttiehdokkaat kohtaavat kakkiaan kolmessa tv-väittelyssä. Seuraavat väittelyt ovat lauantaiaamulla 9.10 ja torstaiaamulla 14.10.

Lähteet:
CNN, BBC, YLE24

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä