Häme |

Bussiyhtiöt kustantavat teatterikyytejä lapsille

Hämeenlinnalaiset bussiyhtiöt Vekka Liikenne ja Hämeen Linja ovat yhteistuumin lähteneet tukemaan kaupungin lasten ja nuorten teatterimatkoja.

Nuoria bussissa.
Kuva: Ville Välimäki / Yle

Lukioiden, koulujen ja varhaiskasvatuskeskusten ryhmät saavat kulkea kaupunkilinjareittien bussimatkat maksutta Kaunotar ja hirviö-näytelmään.

Maksuksi riittää opettajan täyttämä LiiKu! -lomake, joka annetaan kuljettajalle. Paikallisliikenneyhtiöiden ja ARXin yhteistyösopimus LiiKu! on ollut käytössä Hämeenlinnassa jo vuodesta 2007 lähtien lasten ja nuorten joukkoliikennekasvatuksen edistämiseksi, muistuttaa Vekka Liikenteen toimitusjohtaja Tapio Vekka.

- Kyllä meille niitä lappuja on kymmeniä tullut kuukausittain jo näitten vuosien aikana. Hämeen linjan luvusta en ihan tarkkaan tiedä, mutta meidän lukujen osaltakin tiedetään, että sitä aika hyvin käytetään.

- Se riippuu päiväkodista tai koulusta miten kussakin yksikössä on hoksattu käyttää palvelua ja ihan kaikille yksiköillehän bussivuorot ei osu kohdalle, mutta toivon, että kenellä bussi kulkee läheltä niin he sitä entistä enemmän käyttäisivät, Vekka toteaa.

Huolen lasten kulttuuriretkistä nosti esille Hämeenlinnan teatterin johtaja Heikki Paavilainen.

Tuoreimmat aiheesta: Häme

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä