Politiikka |

Der Spiegel: Montin haastattelu viimeistelty viime viikolla

Italian pääministerin Mario Montin Suomi-kriitikistä kertoneen saksalaisen Der Spiegel -lehden mukaan pääministeri itse hyväksyi haastattelun tekstin Suomen-matkansa jälkeen. Italian Suomen suurlähetystö ehti jo kuitata pääministerin puheet vanhentuneina.

Italian pääministerin Mario Montin haukut Suomelle saksalaislehdessä synnyttivät tiistain mittaan melkoisen sotkun.

Italian Suomen suurlähetystö ehti jo puolustella STT:lle, että Monti on antanut kohutun haastattelunsa 19.7., joten kommentit olisivat ehtineet vanhentua.

Der Spiegel-lehdestä kerrotaan kuitenkin Yle Uutisille, että pääministeri Monti itse on hyväksynyt koko haastattelun tekstin Suomen-matkansa jälkeen viime viikolla.

Samalla alun perin heinäkuussa tehtyä haastattelua on "tuoreutettu, täsmennetty ja täydennetty". Lehden jutussa Monti kertoo kolmen maan kiertueestaan viime viikolla ja muistuttaa käyttäneensä Suomen-vierailuunsa enemmän aikaa kuin visiitteihinsä Espanjassa ja Ranskassa.

Tuoreimmat aiheesta: Politiikka

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä