Kansannousut |

Diplomaattinen paine Syyriaa kohtaan kasvaa

Euroopan unioni on lisännyt Syyrian puolustusministerin Ali Habibin pakotelistalleen. YK:n turvallisuusneuvosto on tänään kokoontunut uudelleen pohtimaan mahdollista päätöslauselmaa, joka tuomitsisi Syyrian joukkojen väkivallan kansalaisia kohtaan.

Puolustusministeri Habib, samoin kuin muutama muu virkamies, on määrätty matkustuskieltoon ja heidän varansa on jäädytetty.

EU on jo aiemmin asettanut pakotteita presidentti Bashar al-Assadille, hänen lähipiirilleen ja kymmenille muille virkamiehille.

Italia puolestaan sanoi tiistaina kutsuneensa suurlähettiläänsä kotiin. Italia ehdotti, että kaikki EU-maat tekisivät samoin. Italian ulkoministeri Franco Frattini sanoi lisäksi, että YK:n turvallisuusneuvoston on otettava hyvin tiukka kanta Syyriaan.

Alankomaiden ulkoministeri Uri Rosenthal on kutsunut maan suurlähettilään Alankomaihin. Tapaamisen tarkoituksena on keskustella väkivallasta, jota Syyrian armeija käyttää rauhanomaisia mielenosoittajia vastaan. Alankomaat ei kuitenkaan aio kutsua suurlähettilästä kokonaan pois Syyriasta. Myöskään Iso-Britannia ei aio vetää suurlähettilästään Syyriasta pois.

Turvallisuusneuvosto on kokoontunut uuteen kokoukseen Syyrian tilanteen vuoksi. Neuvosto ei päässyt sopuun päätöslauselmaehdotuksesta vielä viime yönä Suomen aikaan.

Eilen maanantaina ainakin 24 ihmistä kuoli armeijan tulituksessa eri puolilla Syyriaa. Kahden päivän aikana kuolleiden määrä on noussut jo yli 150:n, sanovat ihmisoikeusjärjestöt. Valtaosa kuolonuhreista on Haman kaupungista.

Syyrian hallitus on kiristänyt otettaan muslimien pyhän kuukauden Ramadanin vuoksi. Ramadanin yöllisten moskeijarukousten pelätään paisuvan hallitusta vastustaviksi protesteiksi.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kansannousut

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä