Egyptin ja Israelin rajalla jälleen aseistettu hyökkäys
Aseistetut miehet avasivat tulen raja-asemalla Siinain niemimaalla tiistai-iltana. Viimeksi maiden rajalla ammuskeltiin viime sunnuntaina, jolloin surmansa sai 16 egyptiläistä vartijaa.
Aseistetut miehet ovat jälleen hyökänneet Egyptin ja Israelin väliselle raja-asemalle tiistaina iltakymmenen jälkeen, kertoo uutistoimisto Reuters.
Egyptin uutistoimisto Menan mukaan ammuskelut jatkuivat myöhään yöhön, mutta ainakaan vielä mahdollisista uhreista ei ole tiedotettu.
Raja-asema sijaitsee Egyptin puolella al-Arishin ja Rafahin kaupunkien välissä. Viime sunnuntaina samalle asemalle tehdyssä hyökkäyksessä kuoli 16 egyptiläistä rajavartijaa.
Reutersin mukaan al-Arishin kaupungissa puhkesi hyökkäyksen jälkeen mielenosoitus.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Ilon hetki Oklahomassa: Kotinsa menettäneen koira löytyi raunioista kesken tv-lähetyksen - video
Tornado luhisti koko talon, mutta koira pelastui sittenkin.
Euroviisutuottaja: Tulos pitää paikkansa
Euroviisujen päätuottajan Jan Ola Sandin mukaan kaikki Euroviisuissa esiintyvät vilppiepäilyt tutkitaan tarkkaan. Liettualaisten toimittajien tekemä video syyttää Azerbaidzhania yrityksestä ostaa ääniä Liettuassa. Lisäksi Azerbaidzhan ja Venäjä haluavat tutkia, miksei Venäjä saanut lainkaan pisteitä Azerbaidzhanilta.
Saabin johtajia pidätetty - verokäytännöt selvittelyssä
Syyttäjän mukaan johtajakolmikkoa epäillään perinpohjaisten verotarkastusten estämisestä vuosina 2010 - 2011.
Oklahoman kuolonuhrien määrä ehkä luultua alempi
Oklahoman kuolinsyyntutkijan toimiston mukaan tähän mennessä 24 ihmisen on vahvistettu kuolleen. Aiemmin luvuksi ilmoitettiin 51. Kuolonuhrien määrä voi kuitenkin vielä nousta.
Tukholman mellakoinnista pidätettyinä neljä nuorta
Husbyn kaduilla oli tiistain vastaisena yönä luultavasti jopa enemmän väkeä kuin edellisenä yönä, ja osa tuli muualta, poliisi sanoo.
Venäjän ulkoministeri pitää Euroviisujen pistesotkua törkeänä tapauksena
Venäjän ja Azerbaidzhanin ulkoministerit ovat ottaneet Euroviisut esille ministerien tapaamisessa Moskovassa. Azerbaidzhan aikoo tutkia, miksi Venäjä ei saanut maalta yhtään pistettä lauantain Euroviisuissa. Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov pitää sotkua törkeänä tapauksena.
Pelastajat kaivavat raunioita paljain käsin Oklahomassa
Pelastustöillä on kiire, sillä myrskyjä on luvattu lisää alueelle. Rakennukset ovat rikkoutuneet suurelta alueelta aivan lautakasoiksi.
Tornado teki täyttä tuhoa - Katso kuvat ennen ja jälkeen
Mooren kaupungin asukkaille jäi vain 16 minuuttia aikaa valmistautua läpimitaltaan lähes kilometrin mittaisen tornadon saapumiseen. Tornado raivosi Oklahoma Cityn esikaupunkialueilla maanantaina iltapäivällä paikallista aikaa. Sen tuulet puhalsivat yli 80 metriä sekunnissa ja repivät kokonaisia kortteleita maan tasalle. Tornadon kohdalle osui Mooressa ainakin kaksi koulua, sairaala ja elokuvateatteri. Kuolleita on kymmeniä.
Guatemalan entisen diktaattorin kansanmurhatuomio kaatui teknisiin virheisiin
Ríos Montt oli ensimmäinen Latinalaisen Amerikan diktaattoreista, jolle oli annettu tuomio kansanmurhasta. Tuomio ehti olla voimassa pari viikkoa. Nyt asia on käsiteltävä uudelleen.
Armani tahkoaa rahaa - toista on perikeskiluokkaisella vaatettajalla
Italialaisen Armanin myynti on rajussa kasvussa, mutta brittimerkki Marks & Spencer ei voi sanoa samaa, vaikka sen myymälöissä Britanniassa käy 21 miljoonaa asiakasta joka viikko.
