New Articles |

EHEC bacteria case in Helsinki daycare centre

A case of EHEC bacteria has been found at a daycare centre in the Lapinlahti district of Helsinki. Officials discovered the case at around noon on Thursday as a result of routine checks.

The daycare centre would not say whether the victim was a child or a staff member.



Authorities have not yet determined whether the bacteria are the same strain that caused the deadly German outbreak. So far, only one case in Finland has been linked to the cases in Germany.



The National Institute for Health and Welfare (THL) says further data on the nature of the bacterial infection could be released later on Friday.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: New Articles

Juuri nyt

Kotimaa

Hyvinkään epäilty ampuja saatu kiinni

Poliisi on saanut Hyvinkään ammuskelusta epäillyn kiinni.

Poliisi on tavoittanut ampujaksi epäillyn. Epäilty on 18-vuotias hyvinkääläinen mies. Poliisi kuvaa hänen taustaansa "lähes puhtaaksi". Aselupia miehellä ei ole. Poliisin mukaan epäiltyjä ampujia on vain yksi, mutta on mahdollista, että tapahtumiin liittyy epäillyn lisäksi muita henkilöitä. Tapahtumia tutkitaan murhana ja murhan yrityksinä.

  • Hyvinkään kaupunki on avannut sairaalan tiloihin kriisiapupisteen. Kriisiavun tavoittaa myös numeroista (019) 415550 ja (019) 415551

  • Yle Uutiset tv:ssä klo 10 j a 11, TV1. Radiossa tasatunnein Yle Radio 1 ja Radio Suomi.

  • Olitko paikalla? Lähetä meille kuvauksesi tapahtumista osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi. Kuvan tai videon voit lähettää samaan osoitteeseen tai numeroon 16149.

Tapahtumat hetki hetkeltä

  • 09.00

    Poliisi pitää Hyvinkään ampumavälikohtauksesta tiedotustilaisuuden

  • 08.41

    Poliisi peruu hätätiedotteen ja kertoo, että vaaraa alueen asukkaille ei enää ole

  • 07.45

    Poliisi ottaa kiinni epäillyn tekijän, joka on 18-vuotias hyvinkääläinen mies

Lue lisää

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä