Ei ainoastaan Pisan torni - myös Colosseum on kalteva
Tutkijoita huolestuttaa Rooman symbolista löydetty vinouma. Vielä ei tiedetä, kuinka vakavasta viasta on kysymys.
Tutkijat ovat havainneet, että Rooman symboli, antiikin aikainen amfiteatteri Colosseum on kallellaan. Colosseum on noin 40 senttiä alempana eteläiseltä puoleltaan pohjoispuoleen verrattuna. Tutkijat selvittävät nyt, tarvitseeko maailman suosituimpiin kuuluva matkailunähtävyys pikaisia korjaustöitä.
Asiantuntijat havaitsivat vinouman noin vuosi sitten, sanoo Colosseumin johtaja Rossella Rea sunnuntaina Corriere della Seran haastattelussa. Rea on pyytänyt Rooman La Sapienzan yliopiston tutkijoita selvittämään ilmiötä. Tutkinnan on määrä valmistua vuodessa.
Tutkijat testaavat myös jo, mitä päivittäin monumentin vierestä jyristävä vilkas liikenne aiheuttaa Colosseumille ja sen rakenteille.
La Sapienzan professorin Giorgio Montin mukaan Colosseumin perustuksissa saattaa olla halkeama. Professori arvelee, että Colosseumin alla olevassa rengasmaissa, 13 metrin paksuisessa betonilaatassa saattaa olla murtuma sisällä.
Vielä ei kuitenkaan tiedätä, tarvitseeko antiikin gladiaattoriareena Pisan tornin kaltaisia korjaustöitä. Pisan kalteva torni avattiin turisteille uudelleen 2001 yli vuosikymmenen korjaustöiden jälkeen.
Colosseumin kunto on jo pitkään huolestuttanut asiantuntijoita. Siitä on irronnut kiviä tuon tuosta.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
EU-johtajat taisteluun nuorten työpaikkojen puolesta
EU:n presidentti Herman van Rompuy vaatii jäsenmaiden johtajia ryhtymään toimiin nuorisotyöttömyyden nujertamiseksi. Kreikassa ja Espanjassa lähes kaksi kolmesta alle 25-vuotiaasta on ilman työtä.
Tiikeri raateli eläintarhan työntekijän Britanniassa
24-vuotias nainen sai vakavat vammat päähänsä ja niskaansa. Eläintarhan asiakkaat eivät olleet vaarassa.
Eri puolilla Ruotsia poltetaan taas autoja - Husbyssa grillataan makkaraa
Perjantai-ilta sujui mellakoiden pääpaikkana viitenä yönä toimineessa Husbyssa rauhallisesti. Muutamassa muussa Tukholman kaupunginosassa sekä ainakin kahdessa muussa kaupungissa on sytytetty useita autoja tuleen ja heitelty viranomaisia kivillä.
IMF:n johtaja Lagarde vältti syytteet - kuullaan todistajana
Lagarde sanoo toimineensa aina lain mukaan.
Japanin hallitus huhuista: Emme ole tietoisia kummituksista
Joulukuussa virassaan aloittanut pääministeri Shinzo Abe ei ole muuttanut virka-asuntoonsa, mikä on herättänyt ihmetystä.
Kaupunkitutkija: Tukholman mellakat olivat yllätys
Tutkija Katja Vilkama ei halua syyttää Tukholman mellakoista pelkästään lähiöiden tilannetta. Hänen mukaansa olennaista on keskittyä hyvinvoinnin yksilöllisiin ja alueellisiin eroihin.
Kabulin iskusta seurasi tuntien tulitaistelu - useita kuoli ja loukkaantui
Taliban on ottanut vastuun iskusta.
Viro sai ensimmäisen suomalaisen kaupunginvaltuutetun
Tarton yliopiston lehtori Juha-Matti Aronen nousi Tarton kaupunginvaltuuston varajäsenestä varsinaiseksi valtuutetuksi ja haluaa jatkaa työssä myös syksyn vaalien jälkeen. Hän sanoo, ettei osaa ajatella elämää ilman Tarttoa.
Kosovossa pelastetaan ravintoloiden vetonauloiksi haalittuja karhuja
Luonnossa elävien karhujen määrä on laskenut Kosovossa alle sadan.
Perheriita pakistanilaiskoneessa syy Britannian hävittäjien väliintuloon?
Keskenään kiistelleet perheenjäsenet uhkasivat räjäyttää koneen, elleivät saisi riidellä rauhassa, kerrotaan lentoyhtiöstä.
