Eikö korvan vieressä pörise - tässä syy
Pitkään jatkuneet sateet ovat hillinneet ampiaisten ja mehiläisten lentohaluja. Tästä huolimatta molemmilla hyönteisillä menee olosuhteisiin nähden suhteellisen hyvin.
- Keväällä ja alkukesällä oli lämmintä. Tuolloin pesien perustaminen kävi suotuisissa merkeissä. Nyt pitää odottaa, miten pitkään jatkuneet kesäsateet vaikuttavat mehiläisten ja ampiaisten määriin, sanoo Helsingin yliopiston dosentti ja kimalaistutkija Ilkka Teräs.
Hänen mukaansa mehiläisten on vaikea lentää sateessa. Esimerkiksi jos iso sadepisara osuu mehiläiseen, hyönteinen tippuu maahan ja saattaa loukkaantua ikävästi. Ampiaiset ovat pesissään myös sateella, koska niiden toukkien saaliseläimet eli muut hyönteiset eivät lennä. Sen sijaan aikuiset ampiaiset käyttävät ravintonaan mettä.
Mehiläisten tilannetta paransi keväällä runsas mustikoiden kukinta, joka tarjosi hyönteisille tarpeeksi ravintoa.
- Kaiken kaikkiaan mehiläiset ja ampiaiset voivat hyvin, koska talvi oli runsasluminen ja antoi suojaa talvehtiville hyönteisille. Ja suotuisat säät jatkuivat keväällä, kertoo kimalaistutkija Ilkka Teräs.
Pari vuotta sitten ampiaisilla oli vaikeaa, koska ravintoa oli vähän tarjolla. Luonnossa elävien mehiläisten määrää on jo vuosia verottanut niittyjen väheneminen. Tarhamehiläisten kiusana ovat loiset, jotka esimerkiksi Yhdysvalloissa ovat tehneet suurta tuhoa mehiläisyhdyskunnissa.
Tuoreimmat aiheesta: Luonto
Mehiläiset etsimään maamiinoja
Miinojenraivaajat ovat samassa lentäviä apureita, jos kroatialaisen professorin tutkimus tuottaa tulosta.
Lehti: Erittäin saastuttavaa öljyjätettä viedään ulkomaille polttoaineeksi
USA:n ja Kanadan öljyntuotanto kasvaa, mutta seurauksena on valtava määrä ongelmajätettä.
Gorillakaksosten leikki tarttui videolle
Videon kuvasi San Diegon eläintarhan tutkija, joka oli Ruandan Volcanoes-kansallispuistossa tutustumassa suojeltujen vuorigorillojen elinympäristöön.
Kurkitanssia jo 20 vuoden ajan
Kookka-kurki sukii pihalla sulkiaan. Sen on syytäkin, sillä lauantaina Humppilassa vietetään hänen 20-vuotissyntymäpäiviään. Lintuharrastaja Jouko Alhainen järjestää lauantaina Ravintolapäivänä kurki-kahvilan Kookka-kurjelleen.
Jätteiden käsittely lisääntynyt
Kaivostoiminta ja louhinta synnyttävät suurimman osan jätteestä.
Kuvagalleria: Pesät piipussa, pelastusveneen päällä ja kannon nokassa
Kuluneella viikolla lämpötilat ovat Keski-Suomessakin hiponeet jo hellelukemia. Sääkuvaajien otoksiin on osunut muun muassa mustikan kukkia ja lintujen koteja.
Hirvikaksoset hurmaavat Jämsässä
Eläinpienokaiset ihastuttavat varsinkin jos ja kun niitä pääsee tarkastelemaan lähietäisyydeltä. Jämsässä tarhaoloissa kaksosvasat synnyttänyt hirviemo vahtii kuitenkin tarkkaan, etteivät uteliaat tuppaa liian lähelle.
Likaviemärin maineessa ollut Porvoonjoki elpyy
Kalalajien kirjo on kasvanut ja esimerkiksi lohikaloja on aiempaa enemmän. Maatalouden ja yhdyskuntien aiheuttamaa kuormitusta pitäisi silti vähentää.
Linnunlaulu kantaa hämmästyttävän hyvin rakenteiden läpi
Lintujen sirkutus on äärimmäisen dynaaminen ääni, joka kantautuu paksujenkin seinien läpi - jopa liikkuvan auton sisälle. Ihmisen kuulo on myös erityisen herkistynyt preesens-alueen äänille, kertoo ääniasiantuntija.
Kalojen fongaaja on hionut taktiikkaansa puoli vuotta
Kotkan kalamaratonissa kisataan viikonloppuna siitä, mikä joukkue saa pyydystettyä eniten eri kalalajeja. Lajikalastus eli fongaus on levinnyt kalaharrastajien parissa. Jesse Suntio osallistuu Kotkan kalamaratoniin viidettä kertaa.
