Kotimaa |

EK:n Fagernäs arvostelee hallituksen toimia eläkepäätöksessä

Elinkeinoelämän keskusliiton toimitusjohtaja Leif Fagernäs arvostelee hallituksen tapaa toimia kiistaa aiheuttaneessa eläkepäätöksessä.

Leif Fagernäs
Kuva: YLE

Fagernäsin mukaan hallitus olisi voinut välttää koko riidan järjestämällä neuvottelut eläketavoitteistaan. Fagernäs arvioi YLEn ruotsinkielisten uutisten haastattelussa, että neuvottelemalla hallitus olisi päässyt sopuisasti samaan lopputulokseen eli eläkeiän vähittäiseen nostoon. EK ei moiti hallitusta eläkeiän nostosta, vaan tapaa toimia tilanteessa.

Fagernäs harmittelee, ettei työmarkkinajärjestöjä kutsuttu neuvotteluun. Hänen mukaansa EK:llekin oli yllätys, että hallitus päätti omalla päätöksellään nostaa eläkeiän 65 vuoteen.

Fagernäs toivoo nyt halllitukselta nopeaa ratkaisua, kuinka riitatilanteesta päästään ulos.

Työnantajat maksavat 80 prosenttia työeläkkeistä ja työntekijät 20 prosenttia.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä