Satakunta |

Elokuun lämpö pelastanee rapusaaliin

Säkylän Pyhäjärvestä nousee noin puoli miljoonaa rapua. Ilmojen lämmettyä rapua on alkanut tulla hyvin.

Rapu merrassa
Rapu merrassa Kuva: YLE / Tuuli Liekari

Säkylän Pyhäjärven rapusaaliista on sittenkin tulossa melko hyvä. Osa ravustajista oli jo ottanut mertansa pois järvestä huonojen saaliiden vuoksi. Vesien lämmettyä rapu on kuitenkin alkanut liikkua hyvin.

- Vedet ovat olleet niin viileitä, ettei saalista ole tullut tähän asti. Nyt, kun sää ja vesi on lämmennyt,mertoja on alkanut taas ilmestyä järveen. Ravustajia on tällä hetkellä noin 150 ja mertoja noin 5 000, kertoo Pyhäjärven kalastusalueen puheenjohtaja Matti Jaakkola.

 Jaakkola arvelee, että Pyhäjärvestä nousee yhteensä noin puoli miljoonaa saksiniekkaa.

- Nyt raahtaan vielä jäljessä viime vuoteen verrattuna, mutta rapua nousee koko ajan paremmin. Eiköhän tästä normaali vuosi tule.

Tuoreimmat aiheesta: Satakunta

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä