Häme |

Elokuvaohjaaja poistatti tuolit Pyhän Ristin kirkosta

Klaus Härön elokuva Postia pappi Jaakobille on valittu Suomen viralliseksi Oscar-ehdokkaaksi. Elokuva on osittain kuvattu Hattulan kirkossa.

Ohjaaja Klaus Härö
Ohjaaja Klaus Härö. Kuva: Kinotar

Raati perusteli valintaansa luonnehtimalla Postia pappi Jaakobille –elokuvaa kauniiksi ja koskettavaksi hetkeksi elämää, joka jättää mielen hiljaiseksi.

Elokuvan näyttelijät saivat hahmot elämään pienin elementein. Elokuva on visuaalisesti kaunis, jossa kuvaus, lavastus ja puvut muodostavat esteettisen ja ehyen kokonaisuuden, jota pienimuotoisuudessaan tehokas äänityö ja kaunis musiikki tukevat, raati toteaa.

Suomen Filmikamarin johdolla koottu elokuva-alan ammattilaisista koostuva Suomen Oscar-raati teki valintansa nähtyään 15 valintakriteerit täyttävää suomalaista näytelmäelokuvaa. Haastajina olivat muun muassa Niko - Lentäjän poika, Rööperi, Skavabölen pojat ja Kuulustelu.

Postia pappi Jaakobille on koskettava kertomus armahduksen saaneesta elinkautisvanki Leilasta, jolle tarjotaan paikkaa syrjäisestä pappilasta.

Leila on tottunut pitämään huolta vain itsestään, joten tehtävä sokean pappi Jaakobin henkilökohtaisena avustajana ei tunnu hänestä tärkeältä.

Niinpä näiden kahden ihmisen maailmat törmäävät elokuvassa koskettavin seurauksin.



Tuolit saivat lähteä

Hattulan Pyhän Ristin kirkko jouduttiin riisumaan kaikesta ylimääräisestä, kun Klaus Härön elokuvan Postia pappi Jaakobille kuvaustiimi valloitti kirkon.

Arvokkaasta kirkosta kärrättiin ulos muun muassa kaikki penkit, jotta entisestäänkin karu kirkko olisi saatu näyttämään vieläkin paljaammalta.

– Pyhän Ristin kirkon piti esittää osin jo hylättyä kirkkoa, perustelee Härö tuolien poisvientiä.

– Uniikit ja alkuvoimat ovat Suomessa vähissä, mutta Hattulan Pyhän Ristin kirkko täyttää nämä vaatimukset. Se on ainutlaatuinen lajissaan, ylistää ohjaaja Klaus Härö täysgoottilaista hämäläiskirkkoa.

Härön mukaan Pyhän Ristin kirkko tuli valituksi kuvauskohteeksi, koska se sopi erinomaisesti elokuvan henkeen. Piti löytää kirkko, jossa on komeutta ja karuutta.

Elokuvassa sokean pappi Jaakobin kirkkoa näyttelee oikeasti kaksi kirkkoa. Pyhän Ristin kirkko ei kelvannut ulkokuviin, koska sen ympäristö on jo liian moderni.

Niinpä Tyrvään Pyhän Olavin kirkko Rautaveden kansallismaisemissa komeilee väreilevän veden rannalla, mutta kun kirkon ovi avautuu, astutaankin sisään keskiaikaiseen Hattulan kirkkoon.



Oscarit jaetaan helmikuussa

Oscar-palkinnon virallisista valintakriteereistä vastaa Yhdysvaltain elokuva-akatemia, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), joka on Oscar-palkintoja hallinnoiva elin Yhdysvalloissa. AMPAS pyytää vuosittain kaikkia elokuvia tuottavia maita nimeämään yhden ehdokkaan parhaan vieraskielisen elokuvan Oscar-kilpailuun. Kategoriassa otetaan tänä vuonna huomioon elokuvat, jotka ovat saaneet ensi-iltansa 1. lokakuuta 2008 ja 30. syyskuuta 2009 välisenä aikana. Postia pappi Jaakobille tuli Suomessa teatteriensi-iltaan 3.4.2009.

Lopulliset Oscar-ehdokkuudet julkistetaan 2. helmikuuta 2010. Oscar-palkinnot jaetaan ympäri maailman televisioitavassa juhlagaalassa, joka pidetään 7. maaliskuuta 2010.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Häme

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä