Tampere |

Englannin kentät kutsuvat Mikoa

12-vuotiaan kangasalalaisen Miko Virtasen jalkapallounelmasta alkaa tulla totta. Englantilainen Valioliigaseura Everton tahtoo TPV-junnun akatemiajoukkueensa riveihin. Kaksivuotinen sopimus on jo allekirjoitettu.

Miko Virtanen jalkapallo kainalossaan
Kuva: YLE / Anna Sirén

Miko kävi TPV:n mukana sumusaarilla jo viime vuonna, ja maaleja latonut poika teki vaikutuksen. Miko haluttiin aluksi lainata Evertonin paitaan paria Belgiassa pelattavaa ottelua varten.

Mikon isän Akin mukaan koko perhe muuttaa vuodenvaihteen tienoilla Britanniaan tukemaan pojan uraa.

- Mikosta oli useampikin brittiseura kiinnostunut, mutta Everton oli kaikkein aktiivisin, Aki Virtanen kertoo.

Koko perhe oli hiljattain viikon verran Evertonin kotikaupungissa Liverpoolissa järjestelemässä käytännön asioita. Miko jatkaa koulunkäyntiä Englannissa, ja harjoituksia on luvassa lähes joka päivä.





Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Tampere

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä