Perämeri |

Ensimmäiset sikainfluenssatapaukset todettu Meri-Lapissa

Meri-Lapissa on todettu ensimmäiset sikainfluenssatartunnat. Taudin saaneet selvisivät ilman sairaalahoitoa. Sairaanhoitopiiri on varautunut perusteellisesti sikainfluenssa-aaltoon, jonka odotetaan tartuttavan tuhansia merilappilaisia.

Hygieniahoitaja desinfioi käsiä
Sairaalat ovat aloittaneet valmistautumisen syksyn sikainfluenssaepidemiaan jo kuukausia sitten. Henkilökunnan keskuudessa taudin leviämistä pyritään ehkäisemään suojautumalla ja käsihygieniasta huolehtimalla. Hygieniahoitaja Tuija Nurkkala näyttää mallia. Kuva: YLE / Antti Heikinmatti

Infektiolääkäri Ulla Kaukoniemen mukaan tauti on tullut Meri-Lappiin Euroopassa lomailleiden matkalaisten mukana. Tartunnat eivät kuitenkaan ole vaatineet sairaalahoitoa.

Toden teolla sikainfluenssan odotetaan iskevän Meri-Lappiin syksyn aikana. Kaukoniemen mukaan pahimmissa laskelmissa taudin saisi noin 20 000 merilappilaista.

- Sikainfluenssa vastaa vakavuudeltaan normaalia kausiflunssaa. Poikkeuksellisen siitä tekee se, että ihmisillä ei ole vastustuskykyä näin uutta virusta vastaan, joten tauti leviää herkästi, Kaukoniemi sanoo.

Panikointiin ei aihetta

Kaukoniemen mukaan suurin osa taudin saaneista selviää samalla hoidolla kuin normaali kausiflunssastakin: levolla, juotavalla ja nenäliinoilla. Osalle potilaista sikainfluenssa voi kuitenkin aiheuttaa komplikaatioita. Enimmillään sairaalahoitoon lasketaan tulevan muutamia satoja lisäpotilaita parin kiivaimman kuukauden aikana.

- Laskemme, että influenssapotilaiden määrä päivystyksessä ja eri osastoilla nousee noin kolminkertaiseksi verrattuna normaaliin kausi-influenssaan, Kaukoniemi sanoo.

Influenssa-aallon iskemistä Meri-Lappiin on vielä tässä vaiheessa vaikea ennustaa. Sairaanhoitopiirissä tilannetta seurataan jatkuvasti

- Teemme suunnatusti potilaille testejä taudin esiintymisen kartoittamiseksi. Testien avulla voimme ennakoida, milloin influenssa on täällä voimakkaimmillaan, Ulla Kaukoniemi sanoo.

Valmistautuminen aloitettu hyvissä ajoin

Vaikka sikainfluenssa ei tavalliselle, terveelle ihmiselle olekaan aihe panikointiin, on tautiepidemiaan varautuminen ollut sairaanhoitopiireille kova urakka. Työ on kuitenkin aloitettu hyvissä ajoin.

- Se alkoi oikeastaan jo kolme vuotta sitten, kun sairaanhoitopiirit velvoitettiin tekemään pandemiasuunnitelmat. Varsinaisesti sikainfluenssa-aaltoon varautuminen on sekin aloitettu jo viime talvena, kertoo L-PKS:n johtajaylilääkäri Juha Kursu.

Länsi-Pohjan keskussairaalassa lisäresursseja kasvavan infektiopotilaiden joukon hoitamiseen otetaan tarvittaessa muun muassa kirurgiasta.

- Kiireettömiä leikkauksia voidaan lykätä ja työvoimaa siirtää flunssapotilaiden hoitoon. Tarvittaessa kokonainen osastokin voidaan muuttaa influenssaosastoksi, Kursu sanoo.

Kursun mukaan jokaisessa sairaalan yksikössä on mietitty valmiiksi ja mietitään koko ajan, missä järjestyksessä ja mitä toimintoja vähennetään, jotta lisävoimaa ruuhkan purkamiseen saadaan.

- Erityistoimista, kuten laajoista rokotuskampanjoista tai omien influenssavastaanottojen avaamisesta sairaaloissa ja terveyskeskuksissa, tiedotetaan erikseen.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Perämeri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä