Epävarmuus puolitti Ponssen tilauskannan
Metsäkonevalmistajan mukaan nykyinen tilausten määrä pitää tehtaan toiminnan normaalina. Sumeiden talousnäkymien lisäksi tilauskantaa pienensi huhti-kesäkuun normaalistikin vaisu kysyntä.
Vieremäläisen metsäkonevalmistaja Ponssen tilauskanta on pudonnut puoleen vuoden takaisesta. Ponssen tilauskanta oli kesäkuun lopussa 56 miljoonaa euroa, kun se vuotta aiemmin oli 112 miljoonaa euroa.
Yhtiön mukaan viime vuosi oli kuitenkin poikkeuksellisen hyvä ja nykyinen tilausten määrä mahdollistaa tehtaan normaalin toiminnan. Tilausten määrää ovat painaneet alas talouden yleinen epävarmuus sekä huhti-kesäkuun normaalistikin heikko kysyntä.
Tämän vuoden toisella neljänneksellä Ponssen liikevaihto väheni 8,5 prosenttia, mutta liiketulos parani miljoonalla eurolla runsaaseen kuuteen miljoonaan euroon.
Ponsse odottaa euromääräisen liikevoiton pysyvän samalla tasolla kuin viime vuonna.
Tuoreimmat aiheesta: Talous
Urpilainen kävi Schäublen puheilla Saksassa
Suomi hakee jälleen yhteistä EU-linjaa Saksan kanssa niin veronkierron torjumisessa kuin pankkiunionin rakentamisessakin.
Paroc säästää tehtaan lakkautuksella kymmeniä miljoonia
Paroc olisi voinut jäädä Lappeenrantaan, mikäli vuokranantaja Nordkalkin kanssa olisi saatu neuvoteltu pitkäkestoinen ja edullisempi jatko vuokrasopimukselle. Tehtaan siirto uudelle tontille Lappeenrantaan maksaisi Parocin toimitusjohtajan mukaan saman verran kuin uuden perustaminen.
Norjassa tyyntä, Etelä-Afrikassa myrsky, kertoo Gini-indeksi
Gini-indeksi kertoo kansakunnan tuloeroista. Jos indeksi kohoaa yli 40:n, kuten on esimerkiksi Kiinan ja Etelä-Afrikan laita, yhteiskunnallisten levottomuuksien vaara on ilmeinen.
Käsintehty ruislimppu maistuu suomalaiselle
Perinteinen käsintehty ruislimppu voi olla hyvä bisnes. Esimerkkinä on nurmeslainen Porokylän leipomo, joka parhaillaan kaksinkertaistaa tilojaan. Leipomo myy noin kolme miljoonaa ruislimppua vuodessa ja uskoo määrän kasvavan edelleen.
EU-johtajat vääntävät kättä verokikkailun vähentämiseksi - Katainen uskoo sopuun
Euroopan unionin johtajat ovat kokoontuneet Brysseliin keskustelemaan keinoista, joilla yritetään hillitä veronkiertoa ja veropetoksia. Pääministeri Jyrki Katainen suhtautuu toiveikkaasti sovun löytymiseen.
"Kuulosti aprillipilalta" – uusi EU-direktiivi voi tuoda automerkeille omat liikkeet
Asetus kehottaa autokauppoja myymään erimerkkisiä autoja erillisistä rakennuksista ja eri henkilökunnilla. Autotuojat ry arvioi, että yhden merkin myymälät eivät toimi Suomessa.
Pakkausjätteen kierrätykselle paras paikka on marketin piha
Kokeilu Tampereella, Kuopiossa ja Lapinlahdella osoitti, että jätteen keräyspisteiden sijainnilla ja selkeillä lajitteluohjeilla on merkitystä.
Köyhyys kalvaa Italiaa - toimettomia nuoria eniten Euroopassa
Miljoonat ovat köyhtyneet niin, että liharuokiin tai kodin kunnolliseen lämmitykseen ei enää ole varaa. Myös italialaisten perinteisesti korkea säästöaste on alkanut rahapulassa vajota.
Euromaiden vaihtotaseen ylijäämä paisui
Vaihtotase heijastaa alueen tai valtion maksukykyä, jota sekä sijoittajat että kauppakumppanit pitävät alati silmällä.
Näkökulma: Microsoft askeltaa väärään suuntaan
Xbox Onen julkistus oli mainospuheissa uraauurtava uuden aikakauden alku, mutta nähdyn perusteella se oli enemmänkin ummehtunut tuulahdus menneestä maailmasta.
