Lappi |

Epidemia teettää ylitöitä monelle

Sikainfluenssa teettää ylitöitä kunnissa. Osa kunnista on palkannut lisäväkeä epidemian takia. Kunnissa pidetään kirjaa epidemian aiheuttamista kuluista, mutta kustannusten suuruutta ei vielä arvioida.

H1N1-rokotukset ovat teettäneet runsaasti töitä Rovaniemen kaupungin väelle. Kuva: YLE / Jarmo Honkanen

Rovaniemellä kaupungin työntekijät ovat tehneet ylitöitä etenkin rokotusten takia.

- Olemme rokottaneet rovaniemeläisiä iltaisin ja viikonloppuisin, joten moni hoitaja on tullut töihin oman työaikansa jälkeen, hoitotyön esimies Lempi Kukkola sanoo.

Rovaniemen Sairaalakadun terveysasemalla on töissä kymmenen työparia. Toinen heistä on hoitaja, joka antaa rokotteen. Toinen kirjaa rokotettavan tiedot tietokoneelle. Kirjaamiseen on tullut apua monilta.

- Kirjaajan töitä ovat tehneet esimerkiksi hammashoitajat ja kuntoutuksen työntekijät. Lisäksi lääkintävahtimestarit ovat olleet aulaisäntinä, Kukkola toteaa.

Rokottamista onkin riittänyt Rovaniemellä. Kukkola laskee, että rokotteita on saatu jo 8500 poislukien perjantaina tullut 2000 rokotteen erä.

- Rokotteita on kuitenkin annettu useammalle kuin 8500 ihmiselle, koska alle 9-vuotiaille lapsille on annettu puolikas annos, Kukkola toteaa.

Kukkola kiittelee Rovaniemen kaupungin työntekijöitä siitä, että he ovat joustaneet ahkeroimaan poikkeuksellisessa tilanteessa.

Hän muistuttaa, että rokotusten lisäksi töitä on riittänyt myös erillisessä epidemiavastaanotossa, jossa on kolme hoitajaa ja kolme lääkäriä. Lisäksi sikainfluenssaneuvontapuhelimeen on vastannut viisi hoitajaa.

Apuvoimiakin palkattu

Myös lisäapua on tarvittu jonkin verran Rovaniemellä.

- He ovat olleet lähinnä yksittäisiä opiskelijoita, jotka ovat tehneet muutaman tunnin pätkiä, Kukkola toteaa.

Muualla Lapissa tilanne on rauhallisempi kuin läänin pääkaupungissa. Esimerkiksi Sodankylässä epidemian takia on palkattu pari hoitajaa lisätyövoimaksi, sanoo johtava lääkäri Raisa Pihajoki.

Inarissa avuksi on palkattu kaksi työntekijää viikoksi ja ylitöitä on kertynyt yksittäisiä tunteja, sanoo avohoidon johtaja Mirja Laiti.

- Olemme saaneet rokotetta niin pieniä eriä, että lisäväkeä ei ole tarvittu paljoa. Voisimme rokottaa ihmisiä paljon nopeammin, jos rokotetta olisi riittävästi, Laiti toteaa.

Kemijärvellä lisäväkeä ei ole tarvittu eikä henkilökunnalla ole kertynyt ylitöitä normaalia enempää, sanoo ylihoitaja Sirpa Lohi.

- Tämä tietysti tarkoittaa sitä, että töissä on ollut aiempaa kiireisempää. Henkilökunta on kuitenkin pysynyt toistaiseksi terveenä, Lohi sanoo.

Kunnissa ei ole vielä laskettu, kuinka paljon epidemiaan varautuminen ja sen hoito tulevat maksamaan. Epidemian aiheuttamista kuluista pidetään kuitenkin kirjaa. Yhteenlaskun aika on sitten, kun epidemia on ohi.

Lähteet:
YLE Lappi

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Lappi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä