Erkki Räsänen siirtyi Kokoomuksen riveihin
Myö-liikkeen valtuusto ryhmä menetti Räsäsen Kokoomukselle. Hän uskoo vaikutusmahdollisuuksiensa olevan paremmat suuremmassa ryhmässä. Räsänen sanoo jakavansa myös Kokoomuksen arvomaailman.
Myö-liikettä Lappeenrannan valtuustossa edustanut Erkki Räsänen on siirtynyt Kokoomuksen valtuustoryhmään. Räsäsen ilmoitus merkittiin tiedoksi eilisessä valtuuston kokouksessa. Syyksi siirtymiseensä Räsänen ilmoittaa parempien vaikutusmahdollisuuksien lisäksi myös yhteneväisen arvomaailman ja yrittäjyyshenkisyyden. Sitoutumattomalla kansanliike Myöllä on nyt Lappeenrannan valtuustossa kuusi paikkaa, Kansallisella Kokoomuksella 17 paikkaa.
Puolueisiin sitoutumaton kansalaisliike osallistui kuntavaaleihin ensimmäistä kertaa vuonna 1996. Sillä on ollut valtuutettuja Lappeenrannan valtuustossa kaikilla neljällä kaudella.
Kokoomuksen valtuustoryhmään siirtynyt Erkki Räsänen on ennen Myö-liikettä ollut luottamustoimissa liberaalisen kansanpuolueen edustajana. Pohtiessaan jatkoa kunnallispolitiikassa, hän katsoi suuremmalla puolueella olevan paremmat mahdollisuudet tulevassa valtuustossa Lappeenrannan valtuutettujen määrän pudotessa 59:ään. Erkki Räsänen on asettumassa ehdolle kuntavaaleissa Kokoomuksen listoilta.
Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Karjala
Kolme ja puoli vuotta parakeissa
Lappeenrannan Alakylän koulun parakit siirtyvät koulun lakkauttamisen myötä pois. Koulu lopetetaan lukuvuoden päätyttyä, koska puretun homekoulun tilalle ei rakenneta uutta. Koulun rehtori sanoo parakkien toimineen hämmästyttävän hyvin väliaikaisina koulutiloina.
Kosken pauhujen seurana lepää ruumisarkku
Imatran koskella nähdään kesäkuussa taidetta monessa muodossa. Kesän kiinnostavin ja ehkä karmaisevin taideteos muovautuu tänä kesänä Teemu Heikkisen käsissä. Imatran kosken pauhujen vierellä lepää Heikkisen työstämä ruumisarkku.
Rajaloikkari kiinni Nuijamaalla
Rajan luvatta ylittänyt mies pyysi kyläläiseltä vettä. Mies sai vettä ja jatkoi metsään. Kohtaamisen jälkeen kyläläinen ilmoitti viranomaisille.
Estradin esitys Kansallisteatterin lavalle
Valtakunnalliseen Teatris -tapahtumaan Etelä-Karjalaa edustamaan valittu Taidekoulu Estradi tuo lavalle Heidi Parkkisen ohjaaman Rikki ja Rakastettu -näytelmän.
SaiPa hankki jykevän kanukkipakin
Ryan Glenn, 32, on pelannut SM-liigaa aiemmin Ilveksen ja KalPan riveissä.
Kaukaan tehtaalla paloi kontti
Tehtaan alueella paloi aamulla haketta täynnä oleva kontti. Palosta ei aiheutunut haittaa ympäristölle.
Pesä Yseille kauden ensimmäinen tappio
Naisten Superpesiksessä Lappeenrannan Pesä Ysit hävisi vierasottelunsa Rauman Lukkoa vastaan.
Lähes 50 vuotta vanha koulu jättää jäähyväisensä
Lappeenrannan Alakylän koulu lopetetaan lukuvuoden päätyttyä, koska puretun homekoulun tilalle ei rakenneta uutta.
Maakuntajohtajan saappaat kiinnostavat
Paikka Etelä-Karjalan maakuntajohtajaksi on haussa vielä perjantaihin saakka. Muun muassa korkeakoulututkintoa ja hallinnollista kokemusta edellyttävään tehtävään on tullut jo kuusi hakemusta.
Salomäki hyppäsi 545 Lappeenrannassa
Eemeli Salomäki voitti Marskin kisojen seiväshypyn tuloksella 545. Myös Elina Torro ja Venla Paunonen tekivät kauden kotimaiset kärkitulokset.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.