Talous

Espanja pyytää ensimmäistä siivua pankkiavusta "pian"

Euromaat ovat sopineet, että ne voivat lainata Espanjalle korkeintaan 100 miljardia euroa. Pyyntö ensimmäisen siivun saamisesta saattaa tulla pian, kertoo uutistoimisto AFP.

Espanja pyytää ensimmäistä erää sille luvatusta pankkitukipaketista pian, kertoo Espanjan talousministeriön tiedottaja uutistoimisto AFP:lle. Hän ei kuitenkaan kommentoinut AFP:lle avunpyynnön aikataulua tai euromäärää.

Euromaat pääsivät kesäkuussa yhteisymmärrykseen siitä, että ne voivat lainata Espanjalle korkeintaan 100 miljardia euroa pankkisektorin pelastamiseen.

Pankkitukipaketin ensimmäinen siivu menisi nyt jo kansallistettujen pankkien tukemiseen. Tukea tarvitsevat Bankia, Catalunya Caixa, NovaGalicia Banco ja Banco de Valencia. Virallisesti avunpyynnön tekee Espanjan keskuspankki.

Euroopan väliaikaisesta kriisirahastosta ERVV:stä on jo pantu sivuun 30 miljardia euroa sen varalta, jos Espanjalta tulee kiireellinen avunpyyntö. Kaikki avunpyynnöt vaativat kuitenkin hyväksynnän muilta euromailta.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä