Espanjansiruetanat haittana Keski-Uudellamaalla
Espanjansiruetana on muodostunut paikoitellen ongelmaksi Keski-Uudellamaalla. Keski-Uudenmaan ympäristökeskus on kerännyt tänä kesänä netin kautta havaintoja vieraslajeista.
Heinäkuun alun jälkeen vieraslajihavaintoja on kertynyt Keski-Uudeltamaalta lähes 300. Havaintoja voi ilmoittaa koko kasvukauden ajan. Tarkoituksena on saada kuva vieraslajien esiintyvyydestä alueella.
Puutarhoissa tuhoja tekevistä espanjansiruetanoista on tullut runsaasti havaintoja muun muassa Keravan ja Tuusulan rajalta, Tuusulantien lähettyviltä.
Kunnat ovat jo ryhtyneet aktiivisesti torjumaan vieraslajeja omilta alueiltaan, mutta alueen asukkaidenkin kannattaisi aktivoitua, muistuttaa ympäristösuunnittelija Mia Vaittinen Keski-Uudenmaan ympäristökeskuksesta.
- On suotavaa, että jokainen omalta tontiltaan hoitaa nämä vieraslajit pois.
Vaittisen mukaan paras tapa hävittää etanat on kerätä ne ämpäriin ja kaataa sen jälkeen kuumaa vettä etanoiden päälle.
- Ei missään nimessä laiteta kompostiin vaan tiiviiseen pussiin ja sekajätteen sekaan. Täällä meidän alueella ne menevät sitten polttoon. Tontille niitä ei pidä jättää eikä liiskata.
