Esteettömyyden tarve kasvaa kohisten
Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulu laatii uusia työkaluja esteettömään rakentamiseen. Tarve kasvaa koko ajan väestön vanhetessa. Uusien teknisten ratkaisujen käyttöönottoa rajoittaa vielä niiden kallis hinta.
Uusien asuntojen rakentamisessa on asukkaiden liikkumisvaikeudet otettu huomioon jo vuosia. Huoneisiin rakennetaan entistä isommat oviaukot ja kynnykset jätetään pois. Sen sijaan vanhoissa taloissa kulku- ja asumisesteitä on runsaasti.
Hyvisto- eli Hyvinvointia itsenäisesti toimien -hankkeen projektipäällikkö Jaana Kääntä Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulusta sanoo, että tavoitteena on mahdollistaa ihmisten asuminen kotona mahdollisimman pitkään.
- Esteetön ympäristö on tietenkin joillekin ihan välttämätön, mutta se on kaikille myös sopiva, että siitä ei ole kenellekään mitään haittaa.
- Tämän hankkeen aikana on tarkoitus kehittää työkalu, jolla voidaan arvioida myös saneerattavien kohteiden muutostarpeita: mitä ne ovat ja millaisia muutoksia ne vaativat ja miten ne voitaisiin toteuttaa, sanoo projektipäällikkö Jaana Kääntä.
Suunnittelu takasi tuloksen
Hannosen kodissa esteetön asuminen onnistuu, kun se otettiin jo rakentamisen suunnittelussa huomioon.
- Itse asiassa kun suunnitteluvaiheessa tehtiin nämä kaikki, se oli yllättävän helppoa, kiittelee kokkolalainen Anne-Marie Hannonen.
Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulu laatii parin vuoden aikana mallia esteettömälle rakentamiselle. Oviaukot, vessat, keittiöt ja portaat luiskineen tehdään niin, että myös vanhukset ja vammaiset henkilöt voivat niitä käyttää. Vanhat rakennukset sen sijaan tarvitsevat esteettömiksi saneerausta, ja se taas tuo lisäkustannuksia.
Miten siellä kotona sitten selvitään kun toimintakyky heikkenee, ja myös se, että tällaiset julkiset tilat jotka ovat esteettömiä, niin ne ovat kyllä eduksi kaikille, sanoo projektipäällikkö Jaana Kääntä, Hyvisto- eli hyvinvointia itsenäisesti toimien -hankkeesta.
Hankkeen aikana mm. Kokkolan Asuntomessualueelle rakennetaan kolmen sukupolven pihapiiri, jossa myös esteettömyys otetaan huomioon.
Kotona asuvia vanhuksia varten kehitetään nyt kotoa poistumisen havaitsemisjärjestelmää, hoitotelevisiota, jolla vanhus voi seurata jälkipolvien elämää sekä ulkona lenkillä tai kaupassa toimivaa turvapuhelinta. Uusia teknologioita kokeillaan Ylivieskan seudulla jo kesällä.
- Uusilla teknologisilla ratkaisuilla on todella suuri merkitys, sillä niillä voidaan jatkaa tätä vanhusten kotonaoloaikaa, joka on heille tärkeä asia. Samalla myös yhteiskunnallisesti säästöjä saavutetaan siinä asiassa, sanoo tuotekehityspäällikkö Jorma Hintikka Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulun CENTRIA-tuotekehitysyksiköstä Ylivieskasta.
Julkiset tilat ja kadut murheenkryyni
Kodit voidaan tehdä esteettömäksi, mutta julkiset tilat ja kadut mukulakivineen, kynnyksineen ja tukittuine luiskineen ovat vielä vaarallinen murheenkryyni ainakin Kokkolassa. Moni vammainen henkilö on sidottu kotiin, kun julkisissa tiloissa tai kaupungilla on ilman Inva-taksin apua vaikea liikkua.
- Kaupungin keskusta se mättää. Täällä on pieniä, pieniä mutta suuria esteitä, huokaa Anne-Marie Hannonen Kokkolasta.
Hän olisi mieluusti myös mukana suunnittelemassa esteettömiä tiloja ja kulkemista helpottavia ratkaisuja Kokkolaan.
Tuoreimmat aiheesta: Keski-Pohjanmaa
Öljyä valui maahan maatilalta
Toholammin Sykäräisentiellä Purontakasessa sijaitsevalta maatilalta on päässyt valumaan maahan satoja litroja kevyttä polttoöljyä. Pilaantunut maa joudutaan vaihtamaan.
Ammattikoulutuspaikat vähenemässä?
Opetus- ja kulttuuriministeriö esittää rajuja leikkauksia toisen asteen ammattikoulutuspaikkoihin. Leikkaus rokottaisi ilmeisesti juuri Pohjanmaan maakuntia, joissa ikäluokat ovat pienenemässä.
Mustikkasadon kohtalon hetket käsillä
Pölyttäjien rooli on tällä hetkellä tärkeä, että mustikkasadosta tulee hyvä. Mustikan kukinta on aikaistunut vuosi vuodelta, ja siten se altistuu myös yhä helpommin hallalle.
Oppi menee hyvin perille pienessä ryhmässä
Kouluilla on otettu innolla vastaan opetusministeriön tuki opetusryhmien pienentämiseksi. Tukea on jaettu jo useana vuonna. Ensi lukuvuodeksi tukisumma on aiempaa suurempi. Kouluissa kokeillaan erityyppisiä ratkaisuja välttää mammuttiluokkia.
Wanhan ajan kokkolalaishokista oma kirja
Jussi Björk jääkiekkopioneerina Ranskassa. Eino Pollari MM-kisoissa Oslossa vuonna 1958. Bobbi Slotte maalivahtina taklaamassa HPK:n rangaistuslaukauksen laukojaa. Kokkolalaisen jääkiekon ensimmäiset vuodet ovat täynnä hienoja tarinoita.
Moni taloyhtiö on ilman pelastussuunnitelmaa
Monessa taloyhtiössä pelastussuunnitelma jää laatimatta. Uuden pelastuslain nojalla tehtävät, puuttuvat pelastussuunnitelmat on kuitenkin laadittava heinäkuun loppuun mennessä.
Nilkkapanta pitää rattijuopon kurissa
Vankilan sijasta panta jalkaan ja elintavat nuhteettomiksi. Elämä jatkuu lähes normaalina. Siinä uusi mahdollisuus esimerkiksi rattijuopumuksesta tai omaisuusrikoksesta tuomitulle. Uuden rangaistustavan pää on avattu muun muassa Keski-Pohjanmaalla.
Moni nuori työtön uupuu byrokratian rattaisiin
Syrjäytymisvaarassa olevat nuoret miehet kokevat jäävänsä hataran avun varaan erilaisissa sosiaali- ja työvoimapalveluissa. Monimutkaiset ja byrokraattiset palvelut uhkaavat syrjäyttää joukon lopullisesti. Sähköisiä palveluita on tarjolla runsaasti, mutta henkilökohtaisia tapaamisia yhä harvemmin. Tällaisia tuloksia saatiin Kokkolassa ja Jyväskylässä nuorille työttömille tehdyssä tutkimuksessa.
Sisäliikuntapaikoista edelleen pulaa Kokkolassa
Kokkolan koulusalien ja liikuntahallien vakiovuorojen haku on käynnissä kesäkuun alkuun saakka. Osalle hakijoista ei kuitenkaan pystytä osoittamaan paikkaa liikuntaharrastukselle.
Ilmaista apua energia-aprikointiin
Puu,öljy, sähkö, kalliolämpö, aurinkoenergia? Omakotiasukas joutuu pähkäilemään yhä useammin, kuinka huushollinsä lämmittää. Nyt apua alkaa löytyä jo maakunnalliseltakin tasolta.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.