Etelä-Karjalassa potentiaalia biokaasutuotantoon
Etelä-Karjalassa on hyvät mahdollisuudet tuottaa ja jakaa biokaasua niin liikenteen kuin kotitalouksienkin käyttöön.
Etelä-Karjalan energiatalous voi jatkossa tukeutua vahvasti paikallisista raaka-aineista tuotettuun uusiutuvaan biokaasuun.
Gasumin arvioiden mukaan maakunnassa voitaisiin tuottaa biokaasua kattamaan jopa kolmannes alueen liikenteen polttoainetarpeesta tai 19 000 omakotitalon lämmönkulutuksen vuodessa.
Biokaasua voidaan tuottaa mm. yhdyskuntien ja maatalouden jätevesilietteistä, biojätteestä ja sellu- ja metsäteollisuuden sivuvirtalietteistä.
Etelä-Karjalassa on Gasumin mukaan kaasuverkosto valmiina, samoin lukuisia kaasun käyttökohteita, kuten lämpö- ja voimalaitoksia.
Tiedot perustuvat Gasumin biokaasu-toimintayksikön laskelmiin.
Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Karjala
Avoimia työpaikkoja vuodentakaista vähemmän
Etelä-Karjalassa tarjolle tulleiden työpaikkojen määrä on kutistunut viime vuodesta. Nuorisotyöttömyys on sitkeää Lappeenrannan seudulla.
Eksote välttelee irtisanomisia
Tulevat muutokset Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiirin palvelurakenteessa ja organisaatiossa voivat johtaa henkilöstön vähentämiseen. Eksote vähentää henkilöstöä niin, että eläkkeelle siirtyvien tilalle ei välttämättä palkata uusia.
Onko tämä rypsin ja rapsin viimeinen vuosi?
Keltaisena aaltoileva kukkameri ei välttämättä korista tienvarsia enää ensi vuonna. EU kielsi torjunta-aineet, joita käytetään nimenomaan öljykasvien tuholaisten torjuntaan.
Veriveljet nähdään ensi vuonna Imatralla
Maailmalla menestystä niittänyt musikaali Veriveljet rantautuu Imatran teatterin ohjelmistoon ensi vuoden tammikuussa.
Lappeen koululla vesivuoto
Uudessa Lappeen koulussa on päässyt lattianpesuvettä viemärin läpivientiin. Mahdollisia työvirheitä etsitään nyt muistakin paikoista.
Litran vetypommin räjäyttäminen hillitsee pommintekohalut
Internetissä on kymmenittäin pomminteko-ohjeita sisältäviä sivustoja. Kemian opettaja muistuttaa, että internet on täynnä myös hyödyllistä tietoa räjäytyksistä ja kemiallisista reaktioista. Kemian tunneilla saadaan aito kokemus siitä, että pienessäkin pommissa on jytyä.
Rantalinnan laitureille lupa jälkikäteen
Ruokolahden kunnanhallitus antoi poikkeusluvat viime kesänä omin luvin rakennetuille venelaitureille - ehtona yhden siirto tai poistaminen.
Suna Kymäläinen vastaa Juho Eerolan kritiikkiin
Ruokolahtelainen kansanedustaja Suna Kymäläinen (sd.) pitää käsittämättömänä Juho Eerolan (ps.) väitettä, että SDP olisi unohtanut duunarimiehet ja keskittynyt olemaan sosiaalitätien puolue.
Joutsenon avotekojää ja hiekkatekonurmi odottavat rahaa
Lappeenrannan nuoriso- ja liikuntalautakunta ei valinnut maanantaina kokouksessa urakoitsijaa Joutsenoon luvatuille avotekojäälle ja hiekkatekonurmelle. Liikuntatoimen olisi osoitettava avotekojään käyttömenoihin vuosittain noin 150 000 euroa ja tuota rahaa ei pystytä nyt lupaamaan. Tilanne voi muuttua kuitenkin nopeastikin.
Kesän ärsyttävin tietyö alkaa Kuutostiellä
Liikennevirasto odottaa tunteiden kuumentuvan Lappeenranta-Imatra-välillä. Työläs kuutostien parannus on jatkunut pätkällä aina vuodesta 2008. Kesällä työmiehet jalkautuvat paikalle vielä kertaalleen viimeisiin päällystyksiin.
