Etelä-Savo |

Etelä-Savon tanssiopisto matkustaa Taiwaniin

Taiwanissa pidettävään konferenssiin viedään tuliaisena Sara Kaustisen koreografioima tanssiesitys.

Mikkeliläisillä tanssin opiskelijoilla pitää kiirettä kesällä. Etelä-Savon Tanssiopiston ryhmä matkustaa torstaina 12.7. Dance and the Child- lasten- ja nuortentanssin maailmankonferenssiin Taipeihin, Taiwaniin.

- Meitä lähtee kymmenen hengen porukka. Toimin ryhmän vetäjänä. Sara Kaustinen, koreografi on toinen huoltaja ja sitten mukaan lähtee tietty meidän tanssijat, Etelä-Savon tanssiopiston rehtori Fanny Gurevitsch kertoo.

Dance and the Child International on voittoa tavoittelematon organisaatio, joka toimii lasten- ja nuorten tanssin kehittämiseksi. Organisaation järjestämillä konferensseilla halutaan edistää nuorten tanssinopetusta globaalisti.

- Kaikki osallistujat, opettajat ja tanssiryhmät, tuovat tietotaitonsa omista maistaan ja kulttuureistaan mukanaan. Tulee olemaan mielenkiintoista, mitä eri kokoonpanoista saadaan irti, Gurevitsch intoutuu.

Ennakkonäytös Kaustisen koreografiasta myös Mikkelissä

Etelä-Savon Tanssiopiston ryhmän tuliainen konferenssille on ELO KUUSSA -tanssiesitys, jonka koreografiasta on vastuussa tanssija-koreografi Sara Kaustinen.

Esimakua näytelmästä saa maanantaina 9.7., jolloin esityksen ensi-ilta pidetään Mikkelissä.

Työtä esityksen eteen on tehty vuoden ajan. Gurevitsch on ylpeä esityksestä. Hän painottaa, että nuorissa on taiteen tulevaisuus. Siksi heitä pitää kannustaa tekemään alusta alkaen.

- On hienoa, että meillä on kärkitapahtumia Mikkelissä. Mielestäni nuorten tekemistä pitäisi silti tuoda enemmän esille. Tämä meidän pläräys on kannanotto siihen, että täällä tehdään töitä aktiivisesti, ammattimaisesti ja tavoitteellisesti, Gurevitsch kehuu oppilaitaan.

 

Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä