Ulkomaat |

Etelä-Sudan ja Sudan alustavaan sopimukseen öljykiistassa

Etelä-Sudan ja Sudan ovat päässeet sopimukseen öljyvaroja koskevassa kiistassa, sanoo välittäjänä toimiva Etelä-Afrikan presidentti Thabo Mbeki.

Sudanilaisten ja eteläsudanilaisten yhteydenotossa tuhoutunut ajoneuvo Hegligin rajakaupungissa Sudanissa maaliskuussa 2012.
Sudanilaisten ja eteläsudanilaisten yhteydenotossa tuhoutunut ajoneuvo Hegligin rajakaupungissa Sudanissa maaliskuussa 2012. Kuva: Stringer / EPA

Etelä-Sudan ja Sudan ovat päässeet sopimukseen maiden suhteita kiristäneistä öljyn kauttakuljetusmaksuista, kertoo kiistan välittäjänä toimiva Etelä-Afrikan presidentti Thabo Mbeki.

Maat jatkavat neuvotteluja siitä milloin Etelä-Sudan jatkaa öljyn kuljetuksia Sudanin kautta. Etelä-Sudan keskeytti öljyntuotannon tammikuussa, kun se ei pässyt Sudanin kanssa sopimukseen kuljetusmaksuista Sudanissa olevien putkien kautta.

Thabo Mbeki ilmoitti sovinnosta varhaan lauantaiaamuna Suomen aikaa Etiopian pääkaupungissa Addis Abebassa, jossa neuvotteluja on käyty. Hän ei kuitenkaan kertonut sopimuksen yksityiskohdista. Myöhemmin päivällä Sudan vahvisti tiedon sopimuksesta ja ilmoitti, että sen voimaantulo vaatii lisäneuvotteluja.

Viime vuoden heinäkuussa itsenäistyneen Etelä-Sudanin ja Sudanin välit ovat olleet kireät. Öljyvaroista kiistelevien maiden rajaseudulla on ollut toistuvia yhteenottoja. Tilanne kärjistyi sodan partaalle viime keväänä.   

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä