Savo |

Eukonkannon MM-kisat suomalaisjuhlaa

Sonkajärven eukonkannon MM-kisat olivat kolmannen kerran perättäin suomalaispari Taisto Miettisen ja Kristiina Haapasen juhlaa. Pääkaupunkiseudulta Sonkajärvelle tullut pari vei maailmanmestaruuden 0,7 sekunnin eron turvin Viron Alar Vooglaan ja Kristi Viltropiin.

Eukonkannon MM-kisojen voittajapari.
Kuva: YLE Savo

- Se tehtiin mitä tavoiteltiin, tunnelmat ovat aivan loistavat, iloitsivat Taisto Miettinen ja Kristiina Haapanen heti maaliintulon jälkeen voiton ratkettua.

Espoosta ja Helsingistä Itä-Suomeen saapuneen parin vuodesta 2009 alkanut voittoputki ei kuitenkaan jatkunut tänä vuonna aivan helpolla. Lisähaastetta suoritukseen toi lähes 30:n asteen hellelukemat.

- Tänään keli oli todella rankka, kuumuus verotti voimia. Odotin, että aika olisi mennyt alle minuutin, mutta ei tällä kertaa, Taisto Miettinen jatkoi.

Viron Alar Voogla ja Kristi Viltrop saivat istuskella hyvän tovin voittajan pallilla ennen viimeisenä matkaan lähtenyttä suomalaisparia. Kolmas perättäinen toinen sija oli heille pettymys.

- Tulimme tänne voittamaan ja palauttamaan virolaiset voittokantaan, joten toinen sija on pettymys. Taisto on joka kerran entistä vahvempi, mutta ensi vuonna harjoittelemme niin paljon että voitamme, kertoi Alar Voogla.

Kovaa kamppailua hymyssä suin

Kilpailussa nähtiin tänäkin vuonna komeita asuja ja letkeämpää etenemistä, mutta myös kärkiryhmän tiukkaa kamppailua. Yksi eukonkannon kansainvälisen sääntökirjan ohjeista onkin, että kilpailijoilla on oltava hauskaa. Kuinka vakavasti voittajapari sitten eukonkantoon suhtautuu?

- Kyllä siinä vaiheessa kun lähtökäsky tulee, mennään niin kovaa kuin pystytään. Mutta hymyssä suin annamme kaikkemme, tuore maailmanmestari Taisto Miettinen naurahtaa.

Kilpailu järjestettiin nyt 16:tta kertaa. Osallistujia oli peräti 11:sta maasta ja lähes 50 paria tavoitteli maailmanmestaruutta. Edustettuina olivat muun muassa Puola, Englanti ja Espanja.

Kilpailussa juostaan eukko selässä 253,5 metrin pituinen rata, jossa kilpailijat ylittävät vesiesteen lisäksi kaksi kuivaestettä.

Lähteet:
YLE Savo /Tuulia Korhonen

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä