Talous |

Euro ponnahti yli 1,3 dollariin

Yhdysvaltain keskuspankin elvytyspäätöksen jälkeen euron arvo on noussut yli 1,31 dollariin. Viimeksi euro on ollut yhtä korkealla toukokuussa.

Euron vahvistuminen on jatkunut. Yhteisvaluutan arvo kävi perjantaina korkeimmillaan yli 1,31 dollarissa. Tämä on korkein luku neljään kuukauteen. Asiantuntijoiden mukaan nousua vauhditti Yhdysvaltain keskuspankin torstainen elvytyspäätös ja Yhdysvaltain inflaation kasvunäkymät.

Viimeksi euron arvo oli yhtä korkealla toukokuussa. Vielä kesällä euron kurssi oli noin 1,20 dollarissa.

Yhdysvaltain keskuspankki Fed (Federal Reserve) ilmoitti torstaina, että se ostaa velkakirjoja 40 miljardilla dollarilla kuukaudessa talouden tukemiseksi. Fedin elvytysilmoituksen jälkeen myös pörssikurssit ovat olleet nousussa.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä