Ex-rehtoria epäillään arkaluonteisesta rikoksesta
Poliisi vahvistaa, että tehtävästään Satakunnan Laviassa eronnut rehtori on epäiltynä rikoksesta. Asia on arkaluonteinen, mutta oppilaat eivät tutkinnanjohtajan mukaan ole olleet vaarassa.
Entistä lavialaista koulun rehtoria epäillään arkaluonteisesta rikoksesta.
Poliisi on asiasta vaitonainen, mutta vahvistaa, että virastaan irtisanoutunutta miestä vastaan kerätyt todisteet toimitetaan lähiaikoina syyttäjälle. Komisario Pentti Lehtimäen mukaan tapaukseen ei liity uhreja.
-Tässä on rikoksen tekijä, ja häntä vastaan on kerätty todisteita. Asia menee syyttäjälle, yritämme saada tutkinnan valmiiksi syyskuuhun mennessä. Asia on senkaltainen, että siitä ei varmaankaan voida kovin paljoa kertoa julkisuuteen edes silloin, jos epäillystä rikoksesta nostetaan syyte, sanoo asiaa tutkiva komisario Pentti Lehtimäki Satakunnan poliisilaitoksen Kankaanpään-yksiköstä.
Länsisuomalaista rehtoria koskevasta rikosepäilystä kertoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.
