Turku |

Finncomm: Päätöksiä reittien lopettamisesta ei ole tehty

Suomalainen Finncomm-lentoyhtiö ei myönnä, että päätökset Porin, Seinäjoen ja Jyväskylän lentoreittien lopettamisista olisi tehty. Finncomm Airlinesin markkinointijohtaja Tuure Holkon mukaan kyseiset reitit ovat kuitenkin pitkään olleet tappiollisia.

Lauantain Helsingin Sanomat kertoi, että Finncomm-lentoyhtiö lopettaisi useita kotimaan lentoreittejä ja ilmoittaisi niistä ensi viikolla. Lehden tietojen reittilakkautukset olisivat osa yhtiön laajempia kotimaanlentojen uudelleenjärjestelyjä.

Finncomm Airlinesin markkinointijohtaja Tuure Holkko sanoo, ettei yhtiön sisällä aiheesta ole mitään tietoa.

- Toimitusjohtaja ei ole tiedottanut tällaisesta asiasta. En tiedä, mistä nämä uutisoinnin tiedot ovat siis peräisin, Holkko kertoo.

Holkko ei ota kantaa siihen, onko mahdollista, että reittien lakkauttamisesta ilmoitettaisiin ensi viikolla.

- Siitä ei ole mitään tietoa. On totta, että nämä reitit ovat olleet tappiolliset jo pitkään ja niiden jatkosta on keskusteltu moneen otteeseen, sanoo Holkko.

Neuvottelut AirBalticin kanssa kenties alkavat

Julkisuudessa on uumoiltu, että Finncomm olisi aloittamassa neuvottelut latvialaisen AirBalticin kanssa.

Finncomm Airlinesin markkinointijohtaja Tuure Holkko ei vahvista näitä tietoja.

- Silloin kun tämä huhu tuli julkisuuteen median välityksellä, niin toimitusjohtaja (Juhani Pakari) laittoi tiedotteen, että julkisuuteen tulee tietoja, jotka eivät ole lähtöisin meiltä, Holkko toteaa.

Holkon mukaan Finncomm Airlinesin toimitusjohtaja Juhani Pakari on luvannut tiedottaa, mikäli yhtiön liiketoiminnassa tapahtuu muutoksia.

- Sellaista tiedotetta ei kuitenkaan ole tullut, sanoo Holkko.

YLE Turku ei tavoittanut Finncomm Airlinesin toimitusjohtaja Juhani Pakaria lauantaiaamuna.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Turku

Juuri nyt

Kotimaa

Hyvinkään asemies ampui katolta - yksi kuoli, 8 loukkaantui

Hyvinkäällä sattui yöllä ampumistapaus, jossa kuoli yksi ihminen ja haavoittui yhdeksän. Poliisi eristi alueen tutkintaa varten.

Hyvinkäällä on ammuskeltu perjantain ja lauantain vastaisena yönä. Ammuskelussa on kuollut yksi ja loukkaantunut kahdeksan henkilöä. Loukkaantuneista kahden tila on kriittinen, kertoo Keski-Uudenmaan poliisi.

  • Ylimääräinen uutislähetys klo 7.30, TV1. Radiouutiset puolen tunnin välein.

  • Olitko paikalla Hyvinkäällä ampumistapauksen sattuessa? Lähetä meille kuvauksesi tapahtumista osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi.

  • Lähetä kuvasi tai videosi meille numeroon 16149 tai sähköpostilla osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä